MojAndroid

Čítanie kníh sa pre veľkú časť stalo v posledných rokoch okrajovou aktivitou. Príčinou sú samozrejme internet a televízia. Zamysleli ste sa niekedy na tom, koľko času denne trávite surfovaním po internete, používaním sociálnych služieb typu Facebook alebo sledovaním YouTube videí? A koľko ste miesto toho prečítať kníh. Na túto otázku priniesol odpoveď portál slovenského magazínu Forbes.

internet v smartfónoch

Na sociálnych sieťach trávi bežný človek skoro 900 hodín ročne

Portál tvrdí, že namiesto bezduchého scrollovania webových verzií sociálnych služieb Facebook, Twiiter a Instagram, by človek behom jedného roka stihol prečítať až 200 kníh. Toto tvrdenie sa opera o štatistiku analytickej spoločnosti GlobalWebIndex, ktorú vytvorila na základe zozbieraných dát z minulého roku.

Podľa jej správy Social Media Trends 2019 strávi priemerný digitálny užívateľ na sociálnych sieťach a v rôznych chatoch denne až 2 hodiny a 24 minút. U priemerného užívateľa tak strávený čas na sociálnych sieťach behom jedného roka tvorí neuveriteľné číslo 876 hodín ročne. Tento čas mohol byť tak pokojne využitý k prečítaniu klasických románov ako je Vojna a Mier, Moby Dick, Kto chytá v žite alebo Starec a more. A to sme ešte ani nezapočítali čas strávený sledovaním televízie.

Koľko času potrebuje bežný človek na prečítanie 200 kníh?

Koľko kníh by za tento čas dokázal prečítať priemerný čitateľ prezrádza ďalšia  štatistika správy Social Media Trends 2019. Podľa ďalšieho z prieskumov totiž bežný dospelý prečíta zhruba 300 slov za minútu a kniha má zvyčajne asi 50-tisíc slov. Z toho sa dá jednoduchou násobilkou vypočítať, že ak takýto človek presmeroval 876 hodín strávených na sociálnych sieťach do čítania, zvládol by za rok 315 kníh.

Na 200 kníh, ktoré spomína portál Forbes, by mu tak  stačilo len 555,5 hodiny ročne. V dnešnej dobe ani nutné pre čítanie nosiť často ťažké knihy so sebou. Stačí akákoľvek čítačka elektronických kníh s e-ink displejom, ktorá sa pohodlne zmestí aj do kapsy bundy. A ako ste na tom s čítaním kníh vy? Koľko času denne trávite ich čítaním a koľko surfovaním na internete alebo prezeraním sociálnych sietí?

Náš tip
Vymenili by ste svoj Android smartfón za iPhone 12? Prieskum ukázal zaujímavé výsledky
9.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+