MojAndroid

V Európe sa nedávno objavili obavy týkajúce sa úrovne radiácie elektronických zariadení a na čele obvinenia je Francúzsko. Francúzske regulačné orgány dočasne pozastavili predaj série iPhone 12 od Apple. A dôvod? Smartfóny vykazujú žiarenie, ktoré presahuje limity Európskej únie, informuje PhoneArena.

, známa svojimi prísnymi zdravotnými a bezpečnostnými predpismi, zaviedla nižšie limity žiarenia v porovnaní s mnohými inými regiónmi. Odborník spomína, že norma EÚ „je desaťkrát nižšia ako úroveň emisií, ktoré môžu mať podľa vedeckých štúdií následky pre používateľov“.

Agentúra francúzskej vlády pre národné frekvencie (ANFR) oznámila, že nasadí svojich ľudí do francúzskych obchodov Apple, aby zabezpečili, že modely série iPhone 12 nebudú dostupné k predaju. Okrem toho spoločnosť Apple upozornili, že ak problém rýchlo nevyrieši, môže dôjsť k stiahnutiu celého radu iPhone 12 – od iPhone 12 mini po iPhone 12 Pro Max.

Na obranu spoločnosti Apple však spoločnosť trvá na tom, že jej zariadenia sú v súlade s medzinárodnými smernicami o radiácii. Firma ďalej posilnila svoj postoj odhalením, že séria iPhone 12 už bola certifikovaná niekoľkými medzinárodnými orgánmi a je v súlade s normami.

Hodnotu prekročili o 1,74 wattu na kilogram

Kľúčovou metrikou v tejto diskusii je „špecifická miera absorpcie“, ktorá meria množstvo elektromagnetických vĺn, ktoré ľudské telo absorbuje. ANFR odhalilo, že iPhone 12 zaznamenal mieru SAR 5,74 wattu na kilogram v testoch vykonaných na 5-milimetrovú vzdialenosť, simulujúcich expozičné scenáre, ako napríklad mať telefón vo vrecku alebo v ruke. Toto číslo prekračuje zákonný limit EÚ 4,0 wattu na kilogram. Je však pozoruhodné, že pri väčších vzdialenostiach, ktoré kopírujú scenáre, ako je telefón vo vrecku bundy alebo v taške, sú úrovne žiarenia iPhone 12 v rámci povolených limitov.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Foto: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť Apple zostáva vo svojej pozícii neochvejná a odvoláva sa na viacero testov vykonaných interne, no aj tretími stranami. Tie potvrdzujú, že séria iPhone 12 dodržiava predpisy SAR na celom svete. V súčasnosti spochybňujú zistenia ANFR a nadviazali dialóg s agentúrou s cieľom overiť, či naozaj ich smartfóny spĺňajú normy.

Náš tip
Potvrdené: Samsung pripravuje nové bezdrôtové slúchadlá

14.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+