MojAndroid

Nedávno oficiálne pribudla Bratislavčanom k taxi-appkám Hopin a Uber aj služba Liftago. Tá zamieša spomínaným konkurentom karty, pretože ponúka podobné funkcie, no tiež niečo navyše. Momentálne  Liftagom jazdí už vyše 100 vodičov.

“Dvojtýždňová testovacia fáza na Slovensku dopadla nad naše očakávania. Urobili sme rekordných takmer 2 000 testovacích jázd. A sme veľmi radi, že už pri štarte na Slovensku má Liftago v ponuke takmer sto preverených licencovaných vodičov, ktorí prešli naším sitom. Do konca roka chceme ich počet zdvojnásobiť v závislosti od záujmu trhu. Prekvapil nás aj obrovský dopyt zo strany zákazníkov, ktorý je dôkazom rastúceho záujmu ľudí o kvalitné a dostupné cestovanie v meste,“ uviedol Tomáš Sroka, Country manažér Liftaga pre Slovensko.

Aplikáciu si najskôr zdarma stiahnete z obchodu Google Play a po inštalácií sa musíte prihlásiť kontom Google+ alebo zadaním telefónneho čísla. Po aktivácii GPS už prichádza prostredie s mapkou, kde sa vám automaticky vyznačí poloha nástupu do taxíka – prípadne môžete zvoliť aj iné miesto vyzdvihnutia. Kvôli výpočtu ceny môžete rovno zadať aj cieľ cesty. Hodí sa to však aj pre porovnanie kontrolného taxametra na konci jazdy.

Liftago_taxi_9

Na výber máte privolanie taxíka “hneď” alebo o 15 minút. Po kliknutí na odoslanie objednávky sa vám zobrazí zoznam taxikárov v okolí a vy si môžete vybrať na základe osobných preferencií vhodný taxík. Uvidíte tu meno vodiča, typ auta, počet ľudí, ktorí sa môžu zviezť, množstvo akceptovanej batožiny, či obľúbenosť vodiča. Dôležitými parametrami sú však aj čas do príchodu, odhadovaná cena jazdy alebo minimálna cena pri nástupe. Platiť môžete v hotovosti alebo zaregistrovať svoju platobnú kartu pre bezhotovostné platby. Po odoslaní objednávky konkrétnemu vodičovi budete jeho presnú polohu a odhadovaný čas do príchodu vidieť priamo na obrazovke v aplikácií. Viete tak presne kedy a za koľko asi príde.

Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma

Podľa Liftago je aplikácia unikátna v týchto bodoch:

  • český start-up s česko-slovenským tímom využíva v aplikácii unikátne trhovisko jázd – zákazník vopred vidí na displeji konkrétne ponuky od viacerých taxikárov – odhad ceny, za koľko minút prídu, ich obľúbenosť, a môže si tak vybrať tú najlepšiu ponuku
  • taxikári v aplikácii ponúkajú zákazníkom ceny na základe rôznych reálnych taríf, ktoré majú v taxametri podľa aktuálneho dopytu, trh sa tak vyvíja prirodzene podľa dopytu a ponuky bez regulovania
  • taxikári tak nemajú potrebu sa v dopravných špičkách vypínať z aplikácie, čím sa služba dlhodobo stáva dostupnejšou pre zákazníkov
  • o obľúbenosti vodičov rozhodujú zákazníci svojím hodnotením v aplikácii
  • spoločnosť vyberá skúsených vodičov so živnosťou, licenciou a kvalitným vozidlom
  • Liftago ako jediné na trhu umožňuje zapojeným taxikárom, aby pracovali aj pre iné taxislužby bez obmedzení, posiela im ponuky, aj keď sú obsadení a tým zvyšuje ich efektivitu jázd
  • Liftago chce z trhu vybrať najlepších taxikárov, zvýšiť ich vyťaženie a postaviť na nich technologickú platformu dostupnej lokálnej prepravy

Aplikáciu sme si niekoľkokrát vyskúšali aj my. Treba povedať, že v blízkosti centra mesta vo večerných hodinách bol príchod taxíku pomerne rýchly, čakali sme najviac 5 minút. Vo vzdialenejších častiach mesta od centra sme však už pozorovali menší počet taxikárov v okolí a aj nižší záujem o našu trasu. Ako však taxikárov pribúda, situácia sa zlepšuje. Celkovo je aplikácia intuitívna, jednoduchá na používanie a oceňujeme prehľadnosť v súvislosti s príchodom vodiča. Na jednej strane ho vidíte na mape a na druhej strane vám appka ponúka priebežné informácie o jeho prípadnom zdržaní. Samozrejme, spomínané trhovisko jázd je naozaj dobrým pomocníkom pri výbere taxíku. Vodič nám v našom prípade po odoslaní objednávky aj zavolal, aby upresnil presné nástupné miesto, čo považujeme tiež za plus. Ide však skôr o iniciatívu samotného vodiča. Pri iných testovacích jazdách nám už nevolali.

Liftago_aplikacia_taxi_2

Taxikárov sme sa pýtali aj na to, v čom vidia hlavnú výhodu aplikácie Liftago. Asi najviac sa im páči možnosť naplánovať si jazdu dopredu. Ak zoberú objednávku a v blízkosti jej cieľa sa nachádza ďalší zákazník, môže ho už dopredu prijať a eliminovať tak prestoje (táto funkcia je dostupná ako novinka aj v Hopin Taxi). Zatiaľ však zákazníkov nie je tak veľa a taxikári sa tak pridávajú k službe pomalšie. Výhodou je aj to, že nie sú obmedzovaní len prácou pre jednu taxislužbu a môžu si voliť vlastné tarify. Ak sa chce zákazník zaviezť napríklad na letisko, taxikár mu ponúkne cenu, ktorú môže alebo nemusí prijať.

Počet taxikárov zatiaľ nie je veľký a ako sme už v prechádzajúcom texte naznačili, nie vždy môžete natrafiť na voľného vodiča taxi služby. Najmä v miestach ďalej od centra môžete mať problém. Aspoň taká bola aj naša skúsenosť, keď sme sa cez víkend chceli dostať z Dlhých dielov do centra. Voľný taxík sa nám prihlásil až po 20 minútach s tým, že vie prísť do 12 minút. Medzitým sme však už sedeli v mestskej hromadnej doprave, ktorou sme sa do cieľa dostali rýchlejšie. Cestou späť bola situácia už iná a prakticky hneď sme mali taxík k dispozícii.

Nakoniec už musíme len povedať, že práca s aplikáciou Liftago sa nám veľmi páčila. Prostredie je prehľadné a jeho najväčším plusom je aj tzv. vozový park, kde si sami presne vyberiete, akého chcete vodiča a auto. Či sa Liftago uchytí však rozhodnú už samotní zákazníci a dopyt trhu. Aké máte s Liftagom skúsenosti vy?

Na článku spolupracoval Fero Chovaňák

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+