MojAndroid

Riziko nákazy koronavírusom zjavne nie je to jediné, čoho by sa návštevníci tohtoročných olympijských hier v Pekingu mali obávať. Podľa portálu Brinkwire je aplikácia, ktorú si účastníci musia stiahnuť, plná bezpečnostných problémov.

Aplikácia navrhnutá organizačným výborom v Pekingu, ktorú v obchode nájdete pod názvom MY2022, na prvý pohľad pôsobí neškodne. Okrem prehľadu podujatí na olympijských hrách poskytuje napríklad odporúčania turistických atrakcií, informácie súvisiace s pandémiou koronavírusu alebo GPS navigáciu.

Samsung Galaxy S21 Limited Edition
Samsung Galaxy S21 – limitovaná edícia pre účastníkov letných olympijských hier v Tokiu | Zdroj: PhoneArena.com

Aplikácia je nočnou morou bezpečnostných expertov

Výskumníci zo Citizen Lab na University of Toronto však zistili, že aplikácia je natoľko nezabezpečená, že môže porušovať čínske zákony o ochrane osobných údajov. O používateľovi zhromažďuje množstvo údajov, ktoré bez akéhokoľvek šifrovania odosiela na servery jej majiteľa. Taktiež často zlyháva pri overovaní certifikátov SSL, čo znamená, že pred odoslaním údajov neskontroluje, kam ich vlastne posiela. To dáva kybernetickým útočníkom možnosť vydávať sa za oficiálne servery, ktorým sú zozbierané údaje určené.

Výskumníci preverili verziu 2.0.1 pre operačný systém Android a verziu 2.0.0 pre iOS. V oboch prípadoch sa vyskytli podobné problémy so zabezpečením. V správe ďalej uviedli, že kvôli nedostatkom môže aplikácia porušovať zásady stanovené spoločnosťou Google na ochranu používateľov pred škodlivými aplikáciami, rovnako ako aj pravidlá pre vývojárov od Applu.

Náš tip
NAY Android Roka 2021: Poznáme najobľúbenejšie Androidy a výhercov 21 cien

19.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+