MojAndroid

Od nahratí prvých videí ohľadom pripravovanej aplikácie HAKATRON vzniklo mnoho otázok o jej funkčnosti. Zakladateľ Facebookovej skupiny a občianskeho združenia HAKA, Štefan Farkaš na Facebooku vysvetlil fungovanie tohto projektu.

HAKATRON
HAKA donedávna využívala len takúto aplikáciu, do ktorej ste manuálne zadávali EČV na overenie.

“HAKA začala vývoj novej aplikácie s názvom HAKATRON. Účelom aplikácie je porovnávanie EČV zo živého obrazu s rôznymi databázami ukradnutých vozidiel. Databázy myslím ČR a SK ( MVSR , MVČR v prvej fáze). Ďalšie ministerstva iných krajín budeme pridávať postupne neskôr.” napísal Štefan Farkaš na Facebooku.

Ako funguje aplikácia HAKATRON?

Spustite aplikáciu v smartfóne a vložíte ju do stojana na mobil v aute.Tá bude automaticky kontrolovať vozidlá vo výhľade. Každú EČV aplikácie premení na text a odošle ju na kontrolu do databázy ČR alebo SR.

Ako zistím, či je už vozidlo skontrolované?

Ak je EČV označená bielym rámčekom, znamená to, že vozidlo sa kontroluje. Ak je EČV označená na zeleno, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak je EČV červená, vozidlo je v pátraní (aplikácia v takom prípade vydá zvukové i vizuálne upozornenie).

Čo ak odhalím EČV, ktorá je v pátraní?

Máte na výber: Zavolať políciu alebo napísať do skupiny HAKA.

Čo ak upozornenie odignorujem?

Tak sa nič nedeje. Avšak aplikácia bola vytvorená pre dobré skutky a to, aby ste takéto vozidlá nahlásili a pomohli ich majiteľom. Dodnes, cez súčasné aplikácie HAKA používatelia takto odhalili už viac než 200 kradnutých áut.

Aké údaje zbiera aplikácia? (súčasná aj nová)

EČV, ktorá bola kontrolovaná, čas, kedy bola kontrolovaná, výsledok takejto kontroly, počet kontrol, ktoré podnikla.

Aké údaje aplikácia nezbiera?

GPS polohu, fotky ani videá (premena obrazu na text prebieha v mobile a ten je následne odoslaný), osobné údaje (aplikácia nepotrebuje ani registráciu). Všetko je anonymné od stiahnutia, skenovania až po odosielanie a aj nahlasovanie ukradnutých EČV.

Pre koho je určený HAKATRON?

Tu sa ešte rozhoduje o troch verziách: 1. Verzia je, že aplikácia bude len pre vozidlá HAKA. 2. Verzia je, že aplikácia bude pre HAKA a Políciu SR. 3. Verzia je, že aplikácia bude dostupná pre HAKA, Políciu a verejnosť.

HAKATRON a GDPR?

Aplikácia skúma len EČV a tie nepatria do kategórie osobných údajov. Súbory nasnímané fotoaparátom sa neukladajú, takže nejde o žiadne získavanie osobných údajov.

Ako sa financuje vývoj aplikácie HAKATRON?

Cena aplikácie je 15 000 € a financuje ju občianske združenie HAKA. Niečo sa vyzbieralo cez transparentný účet a niečo zaplatí združenie samo, vynechaním iných aktivít.

Ako zvládne aplikácia veľké množstvo dotazov smerujúcich na server?

HAKA má v pláne stretnutie s Ministrom vnútra. Chceli by vybaviť lepší server pre verejnosť cez nich. Najhoršia varianta je, že sa nastaví limit na počet aktívne pripojených používateľov. Napr. ak by to bolo 100 ľudí, nikto ďalší sa nepripojí skôr, než jeden z nich sa odpojí.

Aké operačné systémy bude aplikácia podporovať?

Aplikácia sa pripravuje najprv na iOS a následne, ak bude všetko v poriadku môže prísť na Android.

Budú podporované všetky mobilné telefóny?

To sa ešte nevie, minimálne by mal mať váš telefón kvalitný zadný fotoaparát. Viac informácií sa bude vedieť neskôr.

Ako vieme prispieť na vývoj aplikácie?

Autor projektu tvrdí, že to nie je potrebné.

Nám v redakcii sa celý tento projekt páči a tak vám tu prikladáme link na transparentný účet.

Je nutné neustále pripojenie cez internet?

Áno, nakoľko sa overovanie EČV vykonáva na vzdialených serveroch.

Aké sú ďalšie plány s aplikáciou?

Umelá inteligencia, nech sa dá zistiť aj viac informácii o vozidle. Porovná sa aj to, či daná EČV patrí vozidlu, na ktorom je umiestnená (farba, značka vozidla, typ vozidla, ročník).

Ako dlho bude trvať vývoj?

Približne 2 až 3 mesiace.

Koľko dát bude využívať aplikácia?

Nemalo by to byť veľa, nakoľko aplikácia odosiela EČV vo forme textu a nie obrázku.

Na aké účely bude využitá zbierka?

Nakúpia sa z nej smartfóny do vozidiel HAKA. Budú to výkonné smartfóny, ktoré zvládnu aplikáciu HAKATRON. Ďalšia časť pôjde do vývoja aplikácie a zo zbytku sa budú platiť splátky aplikácie.

My z redakcie držíme skupine HAKA palce a tešíme sa na ďalšie novinky nielen ohľadom aplikácie HAKATRON.

2.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+