MojAndroid

Košice sa stali prvým mestom s fungujúcou IoT sieťou (Internet of Things = internet vecí). Operátor ANTIK Telecom tu zaviedol prvú sieť tohto typu, ktorá pokrýva približne 70 000 domácností v centre Košíc a prímestských oblastiach. Sieť funguje v pásme 868 Mhz ako tzv. LoRaWAN (low power wide-area network), čo umožňuje bezplatnú komunikáciu zariadení z IoT siete po celých Košiciach.

antik-domacnost

ANTIK Telecom ohlasoval príchod takejto siete už pred rokom a vo svojich službách sa zameral na Smart World zariadenia ešte predtým, ako nahlas vyslovil myšlienku inteligentnej siete pre domácnosti. Dnes ponúka inteligentné zásuvky, merače spotreby energie, pohybové snímače, kamery, meteo stanice, inteligentné žiarovky, váhu, či snímače úniku plynu, ktoré medzi sebou dokážu bezdrôtovo komunikovať na úrovni celého mesta. Poskytovatelia energií si tak vedia napríklad na diaľku odmerať spotrebu energií bez toho, aby chodili z domácnosti do domácnosti.

„Našu novú IoT sieť otvárame pre testovanie aj ďalším záujemcom z radov dodávateľov či zákazníkov, aby si mohli sami v praxi bez mesačných poplatkov overiť svoje koncepty,“ vysvetľuje stratégiu Igor Kolla, generálny riaditeľ Antik Telecom. „Zaujímavé môže byť aj súčasné využitie našej siete set-top boxov vybavených vysielačom v pásme 868MHz určeným práve pre IoT aplikácie, ktorých máme nasadených už cez desať tisíc.“

mapa-kosice-antik

Na ovládanie inteligentných spotrebičov v domácnosti slúži set-top box, ktorý ANTIK navrhuje sám a vyrába vďaka zmluvným partnerom. Rovnako vznikajú všetky jeho ďalšie zariadenia. Plány operátora sú, že do konca tohto roka predá viac ako 50 000 set-top boxov, čo by znamenalo poskytovanie IoT služieb rovnakému počtu domácností. Na ovládanie IoT zariadení slúži špeciálna aplikácia Antiku.

Verzia: 1.1.26
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.26
Aktuálna cena: Zdarma

Samotná služba inteligentnej domácnosti nie je u operátora ANTIK spoplatnená, platí sa len jednorázový poplatok za set-top box a mesačné poplatky za niektorú zo základných služieb Antiku.

Zdroj: TS

2.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+