MojAndroid

Spoločnosť Google by mala o necelé 3 mesiace oficiálne uviesť tohtoročnú verziu Androidu s poradovým číslom 9.0 a s názvom začínajúcim na písmeno P. Ide o skoré základné zostavenie, určené len pre vývojárov, ktoré nie je dostupné na oficiálne betatestovanie. A zatiaľ ani nie je jasné, aký názov skrýva písmeno P. Väčšina funkcií z Preview verzie by sa ale mala dostať aj do finálnej podoby Android 9.0. Pozrime sa teda na najvýznamnejšie novinky, ktoré Android P prináša.

Náš tip
Nainštalujte si Android P Launcher na akékoľvek zariadenie s Androidom Oreo | NÁVOD

Zmeny v grafickom rozhraní a podpora výrezu v displeji

Dizajn grafického rozhrania by mal prejsť malými zmenami. Niektorí developeri nový dizajn nazývajú ako Material design 2. Najviac zmien je vidieť v rýchlych nastaveniach, v hlavných nastaveniach aj v notifikačnej lište. V rýchlych nastaveniach môžete vidieť nové farby, kde vybrané položky sú zvýraznené námorníckou modrou farbou.

V notifikačnej lište si môžete všimnúť presunutie hodín z pravej strany na ľavú. To by malo súvisieť s podporou displejov s výrezom po vzore iPhone X od spoločnosti Apple. Google funkciu nazýva display cutout. Nové Android telefóny s takýmto výrezom boli vystavované minulý mesiac na MWC v Barcelone. Vývojári teraz budú môcť otestovať pomocou nových nástrojov Google, ako budú ich aplikácie určené na celú obrazovku fungovať na takýchto displejoch.

Zmeny v notifikačnom zozname pre správy

Ďalšiu zmenu si všimnete, keď vám príde notifikačná správa z nejakej sociálnej služby ako Hangouts alebo WhatsApp. Po novom už neuvidíte len text správy, ale aj obrázok alebo nálepku, ak vám ju niekto pošle. Po potiahnutí môžete vidieť viacero postov z konverzácie a taktiež odoslať jednu z rýchlych odpovedí, ak to aplikácia umožňuje.

Nové animácie a mierne zmeny v Pixel Launcheri

Nové animácie a prechody pri výbere položiek a potvrdzovaní notifikácií si najlepšie prezriete na následujúcich videách.

Google widget pre vyhľadávanie v Pixel Launcheri teraz napravo znázornení mikrofón pre hlasové zadávanie a pozadie widgetu je viac výraznejšie.

K prepínaniu medzi Bluetooth zariadeniami sa teraz dostanete aj cez pop-up okno, ktoré vyvoláte stlačením média pri ručnom nastavení hlasitosti.

Zmeny v Always on displeji

Always on Display konečne ukazuje stav batérie v percentách, a to na spodnej strane obrazovky. V prípade, že sa vám zobrazí notifikácia, tak je v strede oddelená od času.

Výber textu

Pokiaľ sa teraz rozhodnete vybrať časť textu z nejakej internetovej stránky alebo dokumentu, budete to mať uľahčené pomocou zoomu.

Vypnutie hotspotu

Pokiaľ sa rozhodnete zdielať mobilný internet z mobilu do iného zariadenia či už počítača, tabletu alebo iného telefónu, budete si môcť určiť, či sa má alebo nemá hotspot pri neaktivite zariadenia po čase vypnúť.

Uzamknutie rotácie

Určite ste si všimli, že v čistom neupravenom Androide bolo možné uzamknúť rotáciu obrazu len pri vertikálnom režime. Po novom to pôjde už aj v horizontálnom režime.

Podpora Wi-Fi RTT (Round-Trip-Time) a Multi-Bluetooth HFP/A2DP

Systém umožní aplikáciám získať údaje o umiestnení v interiéri s presnosťou až na meter alebo dva. Funguje to tak, že sa zmeria vzdialenosť k rôznym prístupovým bodom WiFi (resp. sa vypočíta podľa latencie). Ak je mobil v dosahu troch bodov, polohu možno vypočítať pomocou triangulácie. To sa dá využiť na navigáciu na miestach, kde nie je dostupný signál GPS. Taktiež pribudla podpora pre Multi-Bluetooth HFP/A2DP. To znamená, že váš telefón bude môcť byť pripojený až k 5 zariadeniam a streamovať do nich hudbu v jednom momente.

Podpora viacerých fotoaparátov

Android P bude priamo podporovať duálne fotoaparáty. Androidové aplikácie budú môcť využiť obraz z viac ako jedného snímača fotoaparátu naraz. Aplikácie tretích strán tak budú môcť zužitkovať zoom, 3D efekt či simuláciu bokeh efektu.

Lepšia výdrž

Upravená bude aj správa napájania a zaobchádzanie so systémovými prostriedkami, čiže energetická účinnosť systému. Telefóny s Androidom P by teda mali vydržať na jedno nabitie dlhšie ako tie, ktoré majú starší operačný systém.

Lepšie nastavenie vibrácií

Po novom si bude môcť používateľ smartfónu nastaviť intenzitu vibrácií telefónu. Na výber bude buď Vysoká, Stredná, Malá alebo pôjde úplne vypnúť.

20.3.2018
Zdroj: XDA

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+