MojAndroid

Mobilný operačný systém Android sa počas najbližšej doby dočká série rôznych vylepšení. Spoločnosť Google o tom informovala prostredníctvom oficiálneho blogu, kde vysvetľuje, že šestica noviniek bude dostupná pre viac ako 3 miliardy zariadení so systémom Android. Téme sa venoval portál TechCrunch.

Novinky sú zamerané na smartfóny a používateľom by mali poskytnúť viacero praktických možností. Príkladom je nástroj na automatické detegovanie zemetrasení. Ten bol síce predstavený už pred dlhším časom, no doteraz bol dostupný len pre zariadenia na Novom Zélande a v Grécku.

Varovanie pre zemetrasením a lepšie Správy

Teraz by mal byť systém predčasného varovania dostupný aj pre Turecko, Filipíny, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan. V našich končinách funkcia nie je dostupná, no vhod môže prísť napríklad pri cestovaní do zahraničia. Google súčasne avizuje, že postupom času bude sprístupnená aj v ďalších krajinách so zvýšeným rizikom zemetrasení.

Drobného vylepšenia sa dočkala aj aplikácia Správy od Googlu. V nej bude možné správy označovať hviezdičkou, čo umožní jednoduchšie vyhľadávanie dôležitých informácií. Takto označené správy budú zobrazené aj v samostatnej kategórii.

Vylepšené zadávanie emotikonov aj hlasové ovládanie

Kolekcia emotikonov z sekcie “Emoji Kitchen” v klávesnici Gboard dostane pri písaní v angličtine, španielčine a portugalčine kontextuálnu podporu. V praxi by to malo znamenať asi toľko, že pri zadávaní emotikonom budú používateľovi odporúčané tie grafické symboly, ktoré sa najviac hodia k písanému textu. Táto novinka bude dostupné pre Android 6.0 a novšie.

Google sa pustil aj do rozšírenia možností hlasového ovládania cez nástroj Asistent Google. Pribudnúť malo lepšie prepojenie s mobilnými aplikáciami, ktoré bude možné ovládať hlasom. Medzi prezentovanými ukážkami je napríklad hlasový príkaz “Hey Google, check my miles on Strava”, výsledkom čoho by malo byť to, že smartfón zobrazí informáciu o tom, aká prejdená vzdialenosť bola zaznamenaná v aplikácii Strava. Dostupných má byť viacero podobných príkazov pre vstup “Hey, Google”.

Na rad prišla aj aplikácia Voice Access, ktorá umožňuje plnohodnotné ovládanie smartfónu hlasom. V nej došlo k vylepšeniu hlasového zadávanie hesiel, kedy je možné použiť kombináciu ako “veľké P” alebo “znak dolára”. Nastaviť je taktiež možné to, aby aplikácia na hlasový vstup reagovala len vtedy, keď sa používateľ pozerá na svoj smartfón.

Foto: Google

Novinky pre Android Auto

Nezabudlo sa ani na platformu Android Auto. Google rozšíril okruh aplikácií, ktoré sa v nej dajú používať. Z hlavnej obrazovky je napríklad možné pristupovať ku komunikačným aplikáciám Google Správy a WhatsApp. Okrem toho mala byť rozšírená podpora aplikácií, kde pribudla možnosť pre používanie nástrojov, ktoré zobrazujú nabíjacie stanice pre elektromobily alebo spravujú náležitosti okolo parkovania.

Náš tip
Indický vývojár našiel na Instagrame vážnu bezpečnostnú chybu. Dostal za to odmenu 30 tisíc dolárov.
17.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+