MojAndroid

Ak patríte medzi ľudí, ktorí chcú mať v poriadku všetky svoje záležitosti, možno ste už riešili otázku čo sa stane s používateľským účtom Google pri dlhodobej neaktivite, napríklad v tragickom prípade vašej smrti. Túto problematiku riešia nastavenia v sekcii Správca neaktívnych účtov.

V spomínanej sekcii sa nastavuje po akej dobe má Google používateľský účet považovať za neaktívny, a ako má po uplynutí stanovenej doby naložiť s vašimi údajmi.

Na výber je medzi ich úplným vymazaním s celým účtom a ich zdieľaním s vybranými osobami. Odstránenie účtu Google bude prirodzene mať vplyv na všetky prepojené služby.

Správca neaktívnych účtov

Nastavenia Správca neaktívnych účtov nájdete v sekcii Spravovať účet Google – Údaje a prispôsobenie – Naplánovanie toho, čo sa má stať s vaším účtom. Stačí tu kliknúť na tlačidlo Spustiť, čím sa začne postupný proces nastavenia potrebných vecí.

Foto: Redakcia

Google štandardne účet považuje za neaktívny ak v ňom počas troch mesiacov nebola vykonaná žiadna aktivita. Ručne to môžete prepnúť na dobu 6, 12 alebo až 18 mesiacov.

Keď sa bude blížiť uplynutie stanoveného termínu, Google na priradené kontakty zašle niekoľko upozornení. Proces vymazania, respektíve sprístupnenia dát, začne o niečo neskôr.

Pridanie kontaktov a zdieľanie dát

Po nastavení doby neaktivity a základných kontaktných miest nasleduje zadanie toho, kto má byť o situácii informovaní, a čo všetko s ním má byť zdieľané. Môže ísť o dáta len z vybraných alebo zo všetkých služieb prepojených s účtom Google. Rozhodnutie je len na vás. Nastavenie sa vykonáva samostatne pre každý pridaný kontakt.

Foto: Redakcia

V druhom kroku je možné nastaviť aj automatickú odpoveď na všetky prichádzajúce e-maily. Týmto spôsobom sa dá informovať o tom, že k účtu už viac nemáte prístup. Poskytnúť môžete aj ďalšie detaily, prípadne automatickú odpoveď nemusíte vôbec zapnúť.

Automatické vymazanie účtu

Posledným krokom je zvolenie toho, či má byť váš neaktívny účet Google nakoniec odstránený. K vymazaniu účtu vtedy dochádza pevne 3 mesiace po tom, čo je účet identifikovaný ako neaktívny. Priradené kontakty teda budú mať 3 mesiace na to, aby si prípadne stiahli potrebné dáta. Potom už viac nebudú dostupné.

Všetky veci súvisiace s neaktívnym účtom sa musia nastavovať ručne a pre istotu by ste si to mali viackrát skontrolovať. Kedykoľvek budete chcieť niečo zmeniť, stačí opäť navštíviť nastavenia Správca neaktívnych účtov a vykonať požadované úpravy.

Náš tip
Ako presunúť fotografie z Gmailu do služby Fotky Google?
15.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+