MojAndroid

Spoločnosť Google minulý rok predstavila funkciu, ktorá pomocou senzorov v smartfóne deteguje či v oblasti dôjde k zemetraseniu. Na svojom blogu teraz informovala, že funkcia detekcie zemetrasení bude dostupná bezplatne vo vyhľadávaní Google v dvoch ďalších krajinách.

Google používateľom odošle upozornenie o blížiacom sa zemetrasení, aby sa stihli včas ukryť

Google funkciu detekcie zemetrasení spustil prvýkrát v auguste 2020 v Kalifornii a nedávno sa rozšírila aj medzi používateľov v Oregone. Teraz sa služba dostáva aj na Nový Zéland a do Grécka, kde Google bude používateľov automaticky informovať o blížiacich sa zemetraseniach. Tí, ktorí si neželajú dostávať tieto upozornenia, ich môžu vypnúť v nastaveniach.

Google detekcia zemestrasení
Foto: Google.com

Google v svojom príspevku uviedol, že podľa štúdií je možné zabrániť viac ako polovici zraneniam, ku ktorým dôjde počas zemetrasenia, ak ľudia dostanú včasné varovanie. Podľa Googlu práve v týchto dvoch krajinách ľudia nemajú systém, ktorý by ich pred zemetraseniami včas varoval.

Funkcia je dostupná bezplatne vo Vyhľadávaní Google pri zadaní výrazu „Zemetrasenie v mojej blízkosti“.

Funkcia detekcie zemetrasení bude automaticky odosielať na server spoločnosti Google údaje zo senzorov v smartfóne

Funkcia detekcie zemetrasení funguje pomocou akcelerometrov, ktoré sú zabudované do väčšiny smartfónov s Androidom. Tie Google použije na detekciu seizmických vĺn, ktoré naznačujú, že by mohlo dôjsť k zemetraseniu. Ak smartfón zaznamená určitý typ otrasov, odošle túto informáciu spolu s údajmi o približnej polohe na server Googlu. Server potom dá dokopy údaje z ďalších zariadení a vyhodnotí, kde a či vôbec dôjde k zemetraseniu a odhadne aj jeho veľkosť.

Náš tip
Google Mapy chcú byť eko. Trasu zobrazia s ohľadom na spotrebu paliva

29.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+