MojAndroid

Inteligentné hodinky sú tu s nami už nejakú dobu. Až v poslednej dobe sa však o nich začalo skutočne uvažovať ako o doplnku, či plnohodnotnom zariadení, ktoré by mohlo mať skutočne zmysel. Myslí si to aj Samsung, ktorý len nedávno predstavil svoje prvé zariadenie tohto druhu, hodinky Galaxy Gear. Ešte pred ním to bol však Sony so Sony Smartwatch, ktorých druhú generáciu predstavil tento rok. Samozrejme existuje veľa ďalších zariadení na ruku, ktoré boli úspešné financované na KickStarteri alebo Indiegogo. My sa však v dnešnom dueli pozrieme na hodinky od Samsungu a Sony, ktoré sme mali možnosť vyskúšať aj na vlastnej koži (alebo ruke?).

Android-duel-hodinky_08

Konštrukcia

V dueli na nás svojou veľkosťou určite zapôsobili hodinky Galaxy Gear, ktorých rozmery činia 57 x 37 x 11,1 mm. Hmotnosť sa zastavila na 73 gramoch. Sony Smartwatch 2 sú menšie (42 x 9 x 41 mm) a ľahšie (48g so silikónovým ramienkom). Vyššiu odolnosť voči vode ponúkajú hodinky od Sony, ktoré sú odolné aj pri ponorení do vody, pričom charakteristické sú odolnosťou s certifikáciou IP57. Samsung Galaxy Gear v tejto oblasti trochu zaspali dobu a ponúkajú len odolnosť voči ostriekaniu vodou, ktorú však ani v oficiálnej špecifikácií neuvádzajú. Použité materiály sú v oboch zariadeniach na vysokej úrovni. Sony používa hliník, Samsung zas nerezovú oceľ. Výhodou Sony Smartwatch 2 je to, že umožňujú jednoduchú výmenu remienku. Pri Galaxy Gear je remienok priamou súčasťou konštrukcie a tak vám ho vymenia len v špecializovanom servise.

Displej

Výhoda Galaxy Gear spočíva v ich displeji, ktorý ponúka vyššie rozlíšenie a veľkosť. Sony vybavil svoje hodinky zobrazovacím transreflexívnym LCD panelom s uhlopriečkou 1,6″ a rozlíšením 220 x 176 px. Samsung má o niečo väčší 1,63 palcový SuperAMOLED displej, ktorý však ponúka vyššie rozlíšenie 320 x 320 pixelov. S viditeľnosťou na priamom Slnku sú na tom obe hodinky dobre a v tomto smere im niet čo vytknúť.

Android-duel-hodinky_20

Kompatibilita

Samsung Galaxy Gear sú v tejto chvíli kompatibilné len s niektorými zariadeniami z rady Galaxy, medzi ktoré patrí napríklad Samsung Galaxy Note 3, Galaxy S4 alebo nový tablet Galaxy Note 10.1 2014. V budúcnosti bude pridaná kompatibilita aj s Galaxy Note II, Galaxy S3 a možno aj s ďalšími zariadeniami. Sony takýmito obmedzeniami používateľa nezaťažuje a ponúka kompatibilitu so všetkými smartfónmi, či tabletmi s Androidom 4.0 a vyšším. V tejto oblasti je teda jasným víťazom, čo sa len tak skoro v porovnaní s hodinkami Galaxy Gear nezmení.

Android-duel-hodinky_26

Aplikácie

V súčastnosti je pre hodinky od Samsungu dostupných 12 aplikácií vrátane Path, Pocket, RunKeeper a iných. Neskôr sa má táto zbierka rozšíriť minimálne na 70 titulov a ich počet bude aj naďalej rásť. Sony má výhodu v tom, že ekosystém hodiniek má dlhšiu históriu a momentálne pre prvú a druhú generáciu hodiniek ponúka už viac ako 400 aplikácií. Opäť je tak popredu spoločnosť Sony, čomu môže vďačiť najmä dlhšej histórii spojenej s výrobou takéhoto príslušenstva.

Konektivita

Obidva prístroje ponúkajú na prepojenie so smartfónom alebo tabletom konektivitu Bluetooth. Samsung však integroval novší nízkoenergetický štandard vo verzii 4.0. Za menšiu výhodu sa pri Sony hodinkách dá považovať prítomnosť NFC, ktorá poslúži na rýchle spárovanie zariadení. Hoci aj hodinky od Samsungu ponúkajú párovanie cez NFC, je potrebné ich vloženie do špeciálnej kolísky, čo môže byť v mnohých prípadoch nepohodlné až nepraktické.

Android-duel-hodinky_25

Ďalšie funkcie

Samsung Galaxy Gear a Sony Smartwatch 2 sa výrazne odlišujú nielen svojim vzhľadom, ale aj funkciami. Môžeme povedať, že Galaxy Gear ponúkajú bohatšie funkcie, ktoré pravdepodobne používatelia hodiniek ocenia. Patria medzi ne napríklad možnosť s Galaxy Gear telefonovať, ovládať ich pomocou hlasových príkazov, či odfotiť momentku pomocou vstavaného fotoaparátu. Sony takouto funkcionalitou nedisponuje, no na druhej strane pôsobia hodinky od Sony ako samostatnejšie zariadenie s menšou závislosťou na smartfóne či inom pripojenom zariadení. Pri oboch hodinkách oceníte podporu pre notifikácie zo zariadenia.

Android-duel-hodinky_31

Batéria

Batéria v Galaxy Gear je jeho najslabšou stránkou. Výrobca udáva výdrž  na úrovni 25 a viac hodín, čo znamená, že na nabíjačku ich budete pri aktívnom používaní pripájať každý večer. Ak hodinky budete využívať striedmo, dokážete na jedno nabitie fungovať aj dva dni. Sony Smartwatch 2 majú výdrž na úrovni 3-4 dní, čo môžeme potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Výdrž hodiniek však vo veľkej miere súvisí s tým, ako ich počas dňa využívate.

Android-duel-hodinky_03

Porovnanie parametrov

Samsung Galaxy GearSony Smartwatch 2
Rozmery57 x 37 x 11,1 mm42 x 9 x 41 mm
Hmotnosť74g48g
CPUJednojadrový 800MHzJednojadrový 200 MHz
Displej1,63", 1:1, 320x320 px, 278 PPI1,6", 5:4, 220 x 176 px, 176 PPI
Odolnosť voči vodeIP55IP57
Odolnosť voči poškriabaniu NieÁno
Fotoaparát1,9MpixNie
Výdrž batérie1 deň3-4 dni
Bluetooth4.0 LE3.0
NFCNieÁno
Reproduktor a mikrofónÁnoNie
KompatibilitaGalaxy Note 3, Galaxy Note 10.1 2014, Galaxy S4 + v budúcnosti ďalšieVšetky zariadenia s Androidom 4.0 a vyšším
Aplikácie12 aplikácií a ďalšie majú pribúdať400+ aplikácií
Ďalšie funkcieTelefonovanie, ovládanie hlasom, akcelerometer, gyroskopVýmena ramienkov,

Víťaz duelu

Hoci musíme pochváliť za dobre vykonanú prácu na inteligentných hodinkách oboch výrobcov hodiniek, len jedny z nich môžeme označiť za víťaza duelu. Z dvojice Samsung Galaxy Gear a Sony Smartwatch 2 sa nám viac pozdávajú práve druhé menované hodinky, teda model od Sony. Ten v tejto chvíli ponúka nielen rozšírenejšiu kompatibilitu, ale aj viac možností a nižšiu cenu – viac ako dvojnásobne. Pokiaľ si však potrpíte na to, aby vaše hodinky mali fotoaparát a aby ste z nich mohli volať, zakúpte si Galaxy Gear od Samsungu. Nižšie vám ponúkame odkazy na recenzie oboch spomínaných hodiniek, v ktorých nájdete viac detailov.

Náš tip
Sony SmartWatch 2 | Prémiové hodinky pre geekov

227fbfcdc425d2b9f8c8a9ab3ab4b35d--mmf50x50
Sony SmartWatch SW2 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>
Plusy
+ spracovanie
+ voliteľné remienky
+ výdrž batérie
+ tlačidlo vypínania
+ displej
Mínusy
– systém párovania
– obmedzené možnosti používania
Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy Gear | Bond hodinky v cene telefónu
ca69ddf9e1c9a8e6e70d2ae77c4c9cba--mmf50x50
SAMSUNG Galaxy Gear V7000 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

Ktoré inteligentné hodinky sú vašim víťazom?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
30.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+