MojAndroid

Na trhu sa postupne objavujú nové smartfóny, ktoré svojou výbavou a cenou patria do tej najvyššej ligy. Medzi ne nepochybne patrí aj najnovší Samsung Galaxy S8 a Huawei P10, ktoré sme testovali len nedávno. Teraz vám v ďalšej časti nášho seriálu Android Duel prinášame ich vzájomné porovnanie.

Náš tip
Huawei P10: Vydarený refresh | RECENZIA
Náš tip
Samsung Galaxy S8: Keď menšie je lepšie | RECENZIA

Konštrukcia

Huawei P10 aj Samsung Galaxy S8 sú precízne zostrojené zariadenia. Každé z nich sa ale odlišuje vo viacerých podstatných veciach. Zatiaľ čo P10-tka je takmer celá vyrobená z kovu, S8-mička stavila už na osvedčenú koncepciu so sklenenou zadnou stranou. Je jasné, že kov bude odolnejší voči poškriabaniu ako sklo. Na to, či sa nám ale páči viac P10 alebo S8 je ťažko odpovedať. Každý z týchto telefónov má niečo do seba a bude záležať iba na vkuse samotného používateľa, ktorý z nich si vyberie.

Pri rozhodovaní by mohol zavážiť aj fakt, že Samsung svoju vlajkovú loď spravil odolnou voči vode a prachu. To je vlastnosť, ktorú ocení nejeden zákazník. Huawei P10 takýmto typom ochrany nedisponuje.

Čo sa týka používania, tak z ergonomického hľadiska nás viac oslovil Samsung Galaxy S8. Ten sa aj napriek väčšiemu displeju lepšie drží v a ovláda v jednej ruke. Je pritom až prekvapujúce, že pri 5,8″ displeji môžu byť rozmery zariadenia tak kompaktné. S8-mička sa dokonca môže porovnávať s Huawei P10, ktorý má len 5,1-palcový zobrazovací panel.

Podstatným rozdielom medzi zariadeniami je aj umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Zatiaľ čo v prípade Huawei P10 je situovaný na prednej strane pod displejom, tak na Samsungu Galaxy S8 ho nájdete netradične vzadu vedľa fotoaparátu. Je jasné, že takéto umiestnenie nie je práve najšťastnejšie a už vôbec nie tak pohodlné ako pri P10-tke.

Samsung Galaxy S8 má navrch aj čo sa použitého odolného skla týka. To sa oproti P10 tak rýchlo nezašpiní a nezacapká. Môže za to najmä absencia oleofóbnej vrstvy, ktorú sa z nejakého neznámeho dôvodu Huawei rozhodol vynechať, resp. nepoužiť v takej miere ako by pri vlajkovej lodi bolo vhodné. Samozrejme, môžete použiť ochrannú fóliu alebo sklo, no to nemusí byť riešenie pre každého.

Huawei P10Samsung Galaxy S8
Rozmery145,3 x 69,3 x 7 mm 148,9 x 68,1 x 8 mm
Hmotnosť145 gramov155 gramov
MateriálKovKov + odolné sklo
Typ odolného sklaCorning Gorilla Glass 5 - horšia oleofóbna vrstvaCorning Gorilla Glass 5
Iné--Odolnosť voči vode a prachu IP68
PlusyOdolnejšia kovová konštrukcia, snímač odtlačkov vpreduErgonomickejšie spracovanie, IP68, lepšia oleofóbna vrstva

Displej

V prípade displeja nie je až tak čo porovnávať. Z pohľadu špecifikácií sa jasným víťazom stal Samsung Galaxy S8, ktorého zobrazovací panel disponuje vyšším rozlíšením, dokonalejším zobrazením čiernej, no a samozrejme aj štýlovým zahnutím po stranách. Navyše, tzv. infinity displej vypĺňa takmer celú prednú stranu – približne 83,6% vs. 71,2% pri Huawei P10. Vďaka tomu pôsobí S8 oveľa futuristickejším dojmom, čo pridáva nielen na jej atraktívnosti, ale aj komforte používania.

Čo sa týka ostatných parametrov, tak rozdiel v rozlíšení nespozorujete a P10 drahšiemu Samsungu konkuruje aj kvalitou farebného podania, či čitateľnosťou na priamom slnku. Galaxy S8 dominuje ale vo funkciách displeja, ktoré ponúka. Nájdete tu napríklad užitočný Always On Display, funkcie bočného displeja, filter modrého svetla či možnosť upraviť teplotu farieb. Huawei P10 sa v tomto smere ale tiež nedá zahanbiť a ponuka napríklad ochranu zraku (alternatíva k filtru modrého svetla) a taktiež nastavenie teploty farby.

Náš tip
Samsung Galaxy S8 má opäť najlepší displej na trhu
Huawei P10Samsung Galaxy S8
Uhlopriečka5,1"5,8"
Rozlíšenie1080 x 1920 px1440 x 2960 px
PPI432 PPI570 PPI
Pomer plochy displeja k prednej strane71,2%83,6%
Typ odolného sklaCorning Gorilla Glass 5 - horšia oleofóbna vrstvaCorning Gorilla Glass 5

Multimédiá

Väčší displej Samsungu je pre sledovanie videí určite vhodnejší a pre používateľa ponúka lepší zážitok z používania. Reproduktor je iba jeden na obidvoch zariadeniach. Kvalitatívne aj hlasitosťou sú na tom obidve zariadenia veľmi podobne, no subjektívne hodnotíme zvuk P10-tky o niečo lepšie. Ponúka totižto vyváženejšie podanie stredov a výšok. Galaxy S8 má viac basovejší prednes, ktorý ale môže niekomu vyhovovať viac. Každopádne, v tomto smere by sme obidve zariadenia označili za rovnocenných súperov.

Operačný systém

Samsung Galaxy S8 aj HUawei P10 bežia na operačnom systéme Android 7.0 Nougat, ktorý jednotliví výrobcovia dopĺňajú o vlastnú používateľskú nadstavbu. Obidve majú niečo do seba a ponúkajú aj niekoľko zaujímavých a užitočných funkcií či aplikácií. Nám sa páčia obidve nadstavby. Ak sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich, tak určite ani v jednom prípade neurobíte chybu. Veľkou výhodou S8 je však nový desktopový režim DeX, ktorý po pripojení k dokovacej stanici spraví z vášho telefónu pracovnú stanicu podobnú bežným PC. To je niečo, čo dnes neponúka nikto z konkurencie – ani Huawei P10. Samozrejme, za túto funkciu si budete musieť tiež priplatiť, a to nie málo. Za dokovaciu stanicu DeX zaplatíte ďalších 150 eur.

Náš tip
Huawei P10: Vydarený refresh | RECENZIA
Náš tip
Samsung Galaxy S8+: O krok bližšie k budúcnosti | RECENZIA

Fotoaparát

Fotoaparát Huawei P10 patrí dnes k tým najlepším na trhu a po kvalitatívnej stránke sú zábery veľmi podobné tým, ktoré vytvára Samsung Galaxy S8. Huawei P10 po softvérovej stránke ponúka tiež bohatšie funkcie, s ktorým používatelia ľahšie vytvoria niektoré typy kreatívnych fotografií. V prospech duálneho fotoaparátu P10-tky hovorí aj prítomnosť čiernobieleho režimu fotografií, širokouhlej clony, či možnosti fotenia pomocou špeciálneho portrétneho režimu. Celkovo tu nájdete oveľa viac nastavení ako na S8, ktorá stavila skôr na základné funkcie a jednoduchosť. Samozrejme, v obidvoch zariadeniach nájdete aj profesionálny režim, pri ktorom si na svoje prídu najmä tí skúsenejší používatelia.

Fotky v originálnom rozlíšení stiahnete tu.

Huawei P10Samsung Galaxy S8
FotoaparátDuálnyNormálny
Maximálne rozlíšenie20 MPix + 12 MPix12 Mpix
OISÁnoÁno
Svetelnosťf/2.2f/1.7
Veľkosť pixelov---1,4 µm
Maximálne rozlíšenie videa2160p@30fps2160p@30fps
BleskDuálny dvojtónový LEDLED
Predná kamera8 MPix, f/1.98 Mpix, f/1.7, autofokus 1440p@30fps

Konektivita

Po stránke konektivity sú na tom Huawei P10 aj Samsung Galaxy S8 tiež veľmi podobne. Es-osmička má ale predsa len niekoľko es v rukáve. Je to najmä podpora pre Bluetooth 5.0, ktoré oproti prechádzajúcemu štandardu ponúka dvojnásobné prenosové rýchlosti a až štvornásobný dosah signálu. Táto technológia je okrem iného potrebná aj pre funkciu Dual Audio, ktorú novinky od Samsungu ponúkajú. Táto funkcia umožňuje súčasné pripojenie dvoch rozdielnych Bluetooth headsetov. Vďaka tomu môžete počúvať tú istú hudbu s kamarátom či partnerom na tom istom zariadení.

Sasmung Galaxy S8 disponuje tiež rýchlejším gigabitovým LTE a pochváliť sa môže aj USB C portom, ktorý dokáže prenášať dáta rýchlejšie, a to vďaka podpore USB štandardu vo verzii 3.1. Bonusom je aj prítomnosť barometru, merača srdcového tepu, či skeneru dúhovky oka.

Huawei P10Samsung Galaxy S8
WiFiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot
Bluetoothv4.2, A2DP, LE5.0, A2DP, LE, aptX
Pozičný systémGPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEOGPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFCÁnoÁno
LTELTE do 600 MbpsLTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps
USBv2.0, Type-C 1.0v3.1, Type-C 1.0

Výdrž batérie

Výdrž batérie sme pre nedostatok času nemali čas poriadne otestovať. Z toho, čo sme ale zistili pri testovaní v našich recenziách, je však výdrž porovnateľná. To znamená, že na jedno nabitie vydrží Huawei P10 aj Samsung Galaxy S8 minimálne jeden deň používania. Ani jeden nie je žiadnym rekordmanom. V teste PCMark dosiahol Samsung Galaxy S8 čas na úrovni 7 hodín a 21 minút, Huawei P10 dokázal v teste fungovať 6 hodín a 29 minút.

Záverečné hodnotenie

Rozhodovanie medzi Huawei P10 a Samsung Galaxy S8 nie je jednoduchá vec. Hoci Samsung Galaxy S8 je lepší v mnohých smeroch, tak je aj o 200 eur drahší. A to je rozdiel, ktorý nie je zanedbateľný, a ktorý v tomto prípade hrá do karát práve Huaweiu P10. Nie všetci sú ochotní za smartfón zaplatiť 800 eur, čo je aj jeden z dôvodov, prečo je rozhodovanie o kúpe alebo nekúpe týchto smartfónov pre veľa z vás už jasnou vecou. Samozrejme, ak vám nevadí si priplatiť, tak potom je tou najlepšou voľbou práve Samsung Galaxy S8.

Ktorý so smartfónov by ste si vybrali?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Huawei P10Samsung Galaxy S8

  • Umiestnenie snímača odtlačkov prstov

  • Odolnejšia konštrukcia

  • zaujímavejšie funkcie fotoaparátu

  • Cena


  • Odolnosť voči vode a prachu IP68

  • Ergonomickejšia konštrukcia

  • Lepšie zvládnutá oleofóbna vrstva na displeji

  • Infinity displej

  • Bluetooth 5.0

  • Desktopový režim DeX

 

4.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+