MojAndroid

V digitálnej ére nie je nezvyčajné, že deti každý deň používajú svoje smartfóny. Avšak ako rodič musíte zabezpečiť, aby aj ich/váš Android telefón bol pre nich bezpečným ihriskom. Tu je niekoľko jednoduchých krokov, ako dokážete spríjemniť používanie smartfónu pre vaše deti a zároveň ho spraviť bezpečným.

Ochrana detí: Vytvorte im vlastné konto

Najprv zvážte nastavenie špecifického užívateľského profilu pre vaše dieťa. Prejdite do Nastavení vášho Androidu, klepnite na Používatelia a účty a potom Pridať používateľa alebo profil. Vyberte Obmedzený profil a prispôsobte prístup k aplikáciám a obsahu podľa veku a zrelosti vášho dieťaťa.

Ďalšou možnosťou pre vás je aktivácia Rodičovskej kontroly v obchode Google Play. Otvorte Obchod Play, zvoľte si menu (po kliknutí na ikonku svojho profilu v pravom hornom rohu) a vyberte Rodičovská kontrola. Môžete obmedziť sťahovanie a nákupy nevhodného obsahu podľa hodnotení.

Ochrana pred nevhodnými vyhľadávaniami

Google len nedávno priniesol funkciu SafeSearch, ktorá má na starosti bezpečné výsledky vyhľadávania v prehliadači Chrome. Tento systém dokáže vaše deti ochrániť pred obsahom, ako napríklad nahota, násilie či vraždy. Zapnete si ho tak, že si otvoríte prehliadač (Google Chome), následne v pravom hornom rohu kliknete na tri bodky a vyberiete nastavenia. V nich nájdete Ochrana súkromia a zabezpečenie, v ktorom sa skrýva možnosť Bezpečné prehliadanie. Následne si len vyberiete intenzitu ochrany.

Pre zvýšenú bezpečnosť si stiahnite prehliadače vhodné pre deti, ktoré filtrujú webový obsah, čím zabezpečíte, že vaše dieťa pristupuje len na bezpečné webové stránky. Aplikácie ako Family Link od Google poskytujú ďalšiu kontrolu, umožňujúc monitorovať a spravovať používanie zariadenia vašimi ratolesťami.

Bezpečnosť detí: Prevencia je často najdôležitejšia

Pamätajte, komunikácia je kľúčová. Diskutujte so svojim dieťaťom o dôvodoch týchto opatrení. Vzdelajte ich o dôležitosti online bezpečnosti a zodpovednom používaní zariadenia. Možno ani vy sami netušíte, aké nebezpečenstvá sa skrývajú v každodennom používanie smart zariadení. Ak sa rozhodnete obdariť svoje dieťa vlastným smartfónom, nezabúdajte na dôkladné objasnenie všetkých jeho funkcií.

Pre lepšie pochopenie hrozieb v online prostredí sme aj pre vás vytvorili Free e-book: Ako byť Smart.

Náš tip
V balíku Google One AI Premium pribudli nové nástroje na multitasking
23.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+