MojAndroid

Android a jeho Open Source povaha sú priam lákadlom pre hackerov a ľudí, ktorí útoky na Android využívajú vo svoj prospech, neustále pribúda. Nepomáha tomu ani samotný Google, ktorý aj vo svojom najnovšom Androide 4.4 Kitkat ponechal opravil jednu z tzv. “Master Key” chýb, ktorá bola potenciálnym nebezpečenstvom pre každého používateľa Android zariadení. Táto chyba pritom nebola prvou a podobné chyby sa nachádzajú aj v starších verziách operačného systému Android.

master-key-android

Google ani napriek viacerým sťažnostiam a prosbám túto chybu nepovažuje za dôležitú a nesnaží sa nijak o jej nápravu. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje “Master Key” pri inštalovaní .apk súborov od neznámych autorov, ktorí pomocou upraveného kódu dokážu získať zo zariadenia dôležité informácie a zariadenie dokonca aj ovládať. Ak však na svojom zariadení nemáte root a nesťahujete doň súbory z warez fór alebo nejako upravené aplikácie tretích strán, mali by ste byť v bezpečí. Ak ste však porušili niektoré z bezpečnostných pravidiel a vaše zariadenie má root práva, môžete si nebezpečnú chybu Master Key odstrániť manuálnou úpravou kódu. Ak vám nerobí problém pokročilejšia angličtina, návod na takúto úpravu kódu nájdete priamo na webe používateľa s pseudonymom Saurik, ktorý na prítomnosť Master Key chyby v Androide 4.4 upozornil ako prvý. Kauzu okolo Master Key chyby budeme sledovať aj naďalej a budeme vás informovať o tom, ako sa Google k tomuto problému v najbližšej budúcnosti postaví.

Aktualizácia 5.11.2013, 16:00

Google v najnovšej verzii Androidu 4.4 KitKat neprináša ďalšiu MasterKey chybu, ale opravuje len jednu z viacerých chýb, ktoré sa doteraz nachádzali v predošlých verziách systému. Chybu #9950697 opravil vložením patchu, no aj naďalej v systéme ponechal niekoľko bezpečnostných dier “Master Key”, na ktoré sa vzťahujú upozornenia vyššie.

Zdroj: SvetAndroida, za tip ďakujeme nášmu čitateľovi s nickom SimSon. 

4.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+