MojAndroid

Spoločnosť Google vydala 2. vývojársku verziu pripravovaného systému Android 14. Podľa portálu GSMArena prináša ďalšie vylepšenia v oblasti ochrany osobných údajov, zabezpečenia a výkonu. Zároveň ďalej upravuje používateľské prostredie pre tablety a skladacie zariadenia.

Už v apríli by mala byť dostupná prvá beta verzia systému Android 14

Prvá vývojárska verzia systému Android 14 bola vydaná minulý mesiac. Druhá vývojárska verzia by mala byť aj poslednou určenou len pre vývojárov. Už v apríli bude totiž uvoľnená prvá beta verzia pre používateľov, po ktorej budú v nasledujúcich mesiacoch nasledovať tri ďalšie podľa oficiálnej časovej osi od spoločnosti Google. Druhú vývojársku verziu je možné nainštalovať na Google Pixel 4a 5G a novšie Pixely.

Android 14
Časová os vývojárskych a beta verzii systému Android 14 | Zdroj: GSMArena.com

Aké novinky prináša druhá vývojárska verzia systému Android 14?

Druhá vývojárska verzia vylepšuje hlavne zabezpečenie používateľských dát. Povoľuje aplikáciám pristupovať buď len k vybraným fotografiám a videám, ku všetkým, alebo k žiadnym. Jednu z možnosti si budete môcť vybrať v novom dialógovom okne, ktoré môže vidieť na snímke obrazovky nižšie. K dispozícii je aj nové API rozhranie Credential Manager , ktoré umožňuje aplikáciám prihlasovať sa pomocou prístupových kľúčov.

Android 14
Dialógové okno pre udelenie povolení aplikáciám v systéme Android 14 | Zdroj: GSMArena.com

Vylepšením prešiel aj štýl používateľského rozhrania pre výber účtu spolu so zmenami v API rozhraní na základe spätnej väzby k prvej vývojárskej verzii. Aplikáciám zacieleným na systém Android 14 bude potrebné udeliť oprávnenia na spustenie aktivít na pozadí. Druhá vývojárska verzia zároveň prichádza s optimalizáciou systému správy pamäte systému Android. Tým sa zlepší využitie zdrojov, keď sú aplikácie spustené na pozadí.

Android 14
Regionálne nastavenia v systéme Android 14 | Zdroj: GSMArena.com

V systéme Android 14 bude tiež menej neodstrániteľných upozornení a pribudnú aj vylepšené API rozhrania pre obchody s aplikáciami. Budete si tiež môcť prispôsobiť jednotky teploty, prvý deň v týždni a systém číslovania na základe vášho regiónu. Ak ste napríklad Európan žijúci v Spojených štátoch, tak si môžete v systéme ako jednotku teploty prednastaviť stupeň Celzia namiesto stupňov Fahrenheita.

Náš tip
Nebezpečný podvod naberá na popularite. Hackeri využívajú “romantickú pascu”
9.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+