MojAndroid

Náhľad pre vývojárov systému Android 12 je pravdepodobne za rohom a v tomto článku sa dozviete všetko, čo o ňom potrebujete vedieť. Viac o tom, aké zmeny prinesie nová verzia Androidu nájdete v článku Android 12: Čo všetko prinesie nový operačný systém?

Pre koho je náhľad pre vývojárov určený?

Na začiatok je dôležité pripomenúť, že náhľady pre vývojárov sú určené samozrejme pre vývojárov. Na to, aby ste si ich stiahli, nemusíte byť vývojár, množstvo Android nadšencov si tieto verzie sťahuje len tak, pre zábavu. Avšak ich problémom je, že sú často chybné a nestabilné, práve preto nie sú určené pre bežných používateľov. Existujú preto, aby si vývojári mohli vyskúšať nové API a zoznámiť sa s ďalšími zmenami systému.

Zmeny, ktoré Google zavedenie, niekedy spôsobia nečakané problémy a testeri ich pomáhajú odhaliť. Problémy so stabilitou systému sú v týchto verziách bežné, často sa objavujú menej závažné chyby ako napríklad nečakané zastavenia aplikácií či náhodné reštarty systému. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k bootloopu či poškodeniu dát.

Google Pixel 4 android 12
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hlavný dôvod, prečo Google tieto verzie vydáva, je, aby získal spätnú väzbu od používateľov. Spätnou väzbou sa nemyslí nekonštruktívne nadávanie odoslané pomocou aplikácie Spätná väzba. Očakáva sa, že používatelia náhľadov pre vývojárov budú spoločnosti odosielať systémové denníky a presné popisy problémov a krokov, akými sa k problému dopracovali.

Ak patríte medzi nadšencov smartfónov a máte poruke náhradný telefón, vyskúšať si náhľad pre vývojárov môže byť zábavné. Ak však uvažujete o jeho inštalácii na vaše hlavné zariadenie, ktoré je určené na každodenné použitie, vystavujete sa riziku a neodporúčame to.

Kedy bude dostupný?

V čase písania tohto článku nie je dostupný žiadny oficiálny dátum vydania. Avšak na základe minuloročných vydaní vieme predpokladať kedy ho približne uvidíme.

Spoločnosť Google minulý rok trochu pozmenila plán vydania nových verzií Androidu. Náhľad pre vývojárov Androidu 11 bol vydaný o mesiac skôr ako pri predchádzajúcich verziách Androidu. V súvislosti s pandémiou koronavírusu je však možné, že dátum vydania sa opäť posunie až na marec.

Čo sa týka konkrétneho času a dňa v týždni, Google takmer vždy vydáva beta verzie v stredu (zvyčajne o 10:00 PT).  Pri zohľadnení týchto faktorov môžeme predpokladať, že náhľad pre vývojárov môže byť vydaný v jednom z nasledujúcich dátumov:

 • 17. február
 • 24. február
 • 3. marec
 • 10. marec
 • 17. marec

Nové verzie Androidu dostávajú približne 6 beta verzií predtým, ako je na trh uvedená stabilná verzia. Tú by sme tento rok mali vidieť okolo augusta alebo septembra.

Ktoré telefóny ho môžu získať?

Zoznam zariadení, ktoré náhľad pre vývojárov dostanú sa každý rok líši. Očakáva sa, že to budú nasledujúce Pixel zariadenia:

 • Pixel 5
 • Pixel 4a 5G
 • Pixel 4a
 • Pixel 4
 • Pixel 4 XL
 • Pixel 3a
 • Pixel 3a XL
 • Pixel 3
 • Pixel 3 XL

 

Po otvorení programu Android Beta podporu získa pravdepodobne viac zariadení. Spoločnosti OnePlus, OPPO, Xiaomi či ASUS zvyknú v lete vydať beta verzie pre vlastné spracovanie novej verzie Androidu, avšak len pre jednu či dve vlajkové lode.

Ako si ho nainštalovať

Inštalácia neskorších beta verzií Androidu je jednoduchá – stačí sa zaregistrovať na webovej stránke programu Android Beta. Google však zámerne sťažuje inštaláciu náhľadov pre vývojárov. Spoločnosť to robí pravdepodobne preto, aby odradila tých, ktorí by si nedokázali poradiť s problémami, ktoré nestabilné náhľady pre vývojárov prinášajú. Ak aj napriek všetkých rizikám a problémom si chcete náhľad pre vývojárov systému Android 12 stiahnuť a neviete ako, na portáli Android Central nájdete základný návod, ako si ho nainštalovať.

Rozdiel medzi náhľadom pre vývojárov a beta verziou

Názvy beta verzií nových verzií Androidu sa počas rokov menili. Google experimentoval s označeniami “náhľad pre vývojárov” a “beta verzia”. Minulý rok, pred oficiálnym vydaním Androidu 11, sme dostali niekoľko nestabilných verzií, ktoré využili obe tieto označenia a pomohli objasniť rozdiel medzi nimi.

Náhľady pre vývojárov sú menej stabilné, náchylné na zmeny a sú určené pre vývojárov. Neskôr, keď sa opravia závažné chyby, vyselektujú zmeny a nové funkcie sa do obehu dostanú beta verzie. Tie sú určené na opravu menších chýb a doladenie detailov.

Náš tip
Prieskum ukázal jasne. 4ka je najobľúbenejším mobilným operátorom na Slovensku

12.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+