MojAndroid

Od predstavenia novej verzie systému Android 12 nás síce delí ešte niekoľko mesiacov, ale už dnes sa objavujú informácie, čo by mala priniesť. Portál AndroidAuthority sa ich rozhodol zosumarizovať, aké nové funkcie prinesie.

Android 12 titulka

Inteligentnejší manažment vnútornej pamäte

Funkcia Hibernácia aplikácií už bola odhalená v rámci Android Open Source Project (AOSP).  Hodí sa, keď máte problémy s aplikáciami, ktoré zaberajú úložisko, ale nechcete ich nevyhnutne odinštalovať. Mala by umožniť operačnému systému vyčistiť rýchlu vyrovnávaciu pamäť aplikácie, ak je označená ako „hibernovaná“. Nie je však momentálne jasné, či aplikácie na hibernovanie určuje používateľ alebo systém s pomocou algoritmov, ktoré hľadajú nevyužívané aplikácie.

Vylepšený multitasking dvoch aplikácií na jednej obrazovke

Funkcia dvoch aplikácii na rozdelenej obrazovke v Androide 11 umožňuje otvoriť na displeji dve aplikácie súčasne. Je smutné, že aktivácia tejto funkcie nie je používateľsky pohodlná a ani optimalizovaná pre skladacie smartfóny. V Androide 12 by malo dôjsť k jej vylepšeniu a pridaniu režimu App Pairs. Podľa jeho popisu si bude môcť používateľ zoskupiť dve aplikácie pod skratku a následne ich jednoduchým kliknutím automaticky spúšťať vedľa seba v režime rozdelenej obrazovky.

Android 12 App pairs

Výbornou správou je aj to, že sa budú takto spárované aplikácie zobrazovať v zozname naposledy spustených aplikácií. Samozrejmosťou má byť rozdeľovač alebo priamka, ktorej posunutím meníte veľkosť aplikácií na obrazovke. Dvojitým klepnutím na rozdeľovač budete môcť dokonca meniť polohy dvoch spárovaných aplikácií.

Vylepšená podpora herných ovládačov

Ďalšia funkcia, ktorú odhalil člen XDA Mishaal Rahman, by mohla systém Android priblížiť herným platformám. Android je v súčasnosti vybavený API rozhraním na správu haptickej spätnej väzby ovládačov, ale vývojárom nedáva prístup na doladenie amplitúdy ich rezonancie. Vývojári nie sú schopní vytvoriť vlastné vzory nastavení odozvy, ktoré by sa líšili v sile alebo spôsobe použitia v herných situáciách.

To by mala zmeniť nová funkcia v systéme Android 12. Funkcii sa nevenujú len inžinieri z Googlu, ale aj japonskej spoločnosti Sony, ktorá stojí za populárnou konzolou PlayStation. Okrem jej herných ovládačov by ale mali byť určite od spoločnosti Nvidia, Microsoft a ďalších významných hráčov na hernom trhu.

Režim obmedzenej siete

Android 12 by mal tiež umožniť revidovať, ktoré aplikácia môžu mať prístup k sieti. Povolenie CONNECTIVITY_USE_RESTRICTED_NETWORK zablokuje vybraným aplikáciám prístup na internet, zatiaľ čo ďalšie budú naďalej v spojení so svetom. Používateľ funkciu aktivuje rýchlym tlačidlom pravdepodobne priamo z notifikačnej lišty alebo plochy. Jej cieľom je hlavne zvýšiť zabezpečenie používateľských dát.

Android 12 Wi.Fi

Skrolovateľné snímky obrazovky

V súčasnosti sa dá v čistom systéme Android vytvoriť snímka obrazovky len obsahu, ktorý je momentálne na obrazovke. V niektorých nadstavbách výrobcov je ale možné zaskrolovať smerom dole a zosnímať celý obsah, ktorý momentálne zobrazuje aplikácia, systém alebo webová stránka. To, že sa má táto možnosť stať natívnou súčasťou aj v čistom Androide pod označením “future API bump”, potvrdil už v júli Dan Saddler z Googlu. Pretože sa ale v Androide 11, ktorý bol vydaný v septembri neobjavila, tak sa je jej integrácia očakáva v Androide 12.

Funkcia dvojitého poklepania pre Pixely

Funkcia s kódovým označením “Columbus” sa objavila už v prvých vydaniach  Developer Preview verzie Androidu 11. Malo ísť o odkaz na postavu z filmu Zombieland a jej slávne pravidlo Double Tap, čo v preklade znamená dvojité poklepanie. V developer preview verzii systému Android 11 to bolo gesto dvojitého klepnutia pre telefóny Pixel.

Google Pixel 4 3,5 mm jack

V predvolenom nastavení bolo toto gesto zamýšľané ako ďalší ľahký spôsob, ktorým sa dal spustiť Google Asistent, ale tiež sa dalo v systéme nakonfigurovať na rôzne akcie. Fungovalo to aj ako rýchly spôsob zrušenia časovača alebo odloženia budíka. Keď vyšla stabilná verzia systému Android 11, tak v nej funkcia “Columbus” chýbala.

Zdieľanie hesiel k Wi-Fi sieťam s blízkymi osobami

Táto funkcia bude pre veľa používateľov asi najužitočnejšia. V dobe, keď ľudia zdieľajú s blízkymi osobami rôzne druhy obsahu, im umožní zdieľať uložené heslá k Wi-Fi sieťam. Podľa komunity XDA by to malo fungovať tak, že používateľ u uloženej Wi-Fi sieti kliknutím vytvorí QR kód s heslom, ktorý si druhá osoba fotoaparátom smartfónu zoskenuje.

Lepšie možnosti úpravy grafickej témy systému

V súčasnosti umožňuje systém Android vybrať si len z dvoch tém systému – svetlej a tmavej. S Androidom 12 by sa mala ale objaviť možnosť nadefinovať si niektoré farby a ich odtiene v systéme. Nemalo by to ale ovplyvniť vzhľad rýchlych nastavení a iných dôležitých grafických prvkov systému. Netreba pripomínať, že niektoré nadstavby od výrobcov smartfónov majú oveľa širšie možnosti výberu tém systému a úprav grafických prvkov.

Ľahšie a rýchlejšie aktualizácie systému

Čo by mohlo byť jednou z najväčších nových funkcií Androidu 12, je údajná zmena virtuálneho runtime prostredia pre aplikáice Android Runtime (ART) na modul Project Mainline. Ten by mal dopomôcť predovšetkým k aktualizáciám systému pomocou obchodu Google Play. Android Runtime prekladá kód aplikácií do jednotlivých pokynov pre zariadenie.

Android 12 logo

Ak by Google chcel zmeniť spôsob preloženia kódu v systéme Android 12, mohol by tieto zmeny aplikovať okamžite. Nemusel by čakať až dovtedy, kým aktualizujú systém všetci výrobcovia. Výhodou tohto modulu je tak to, že na systémové vylepšenia či bezpečnostné záplaty by ste nemuseli čakať týždne či mesiace. Google by mohol týmto spôsobom zaistiť väčšiu konzistentnosť aplikácií, keďže sa modul bude správať rovnako na všetkých zariadeniach so systémom Android.

Náš tip
Xiaomi zakázalo používateľom v Číne dodatočne nainštalovať Google služby
3.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+