MojAndroid

Najnovšia verzia systému Android 4.4 KitKat bola predstavená len nedávno a okrem efektívnejšej správy pamäte RAM, nových zmien používateľského prostredia, vylepšenia bezpečnosti, nahrávania obrazovky a iných noviniek prináša aj veľmi podstatnú experimentálnu funkciu. Hlboko v útrobách novej verzie je totižto skrytý nový Android runtime s názvom ART, ktorý je náhradou za Dalvik a sľubuje rýchlejšie odozvy systému, lepšiu výdrž batérie a celkovo plynulejšiu používateľskú skúsenosť. Dalvik runtime, najstaršia súčasť Androidu by sa tak po dvoch rokoch úsilia Googlu vytvoriť ART mohol stať minulosťou.

Android-KitKat

Náš tip
Android 4.4 KitKat predstavený. Má vyriešiť problém s fragmentáciou

Prvé zmienky o ART sme mohli vidieť už v minulom týždni, no portál Android Police ako vždy podrobne preskúmal všetky novinky a poskytol ďalšie informácie o tom, čo máme očakávať a dokonca aj ako vyskúšať nový runtime na vlastných zariadeniach s Androidom 4.4 KitKat. Ako sme spomínali, ART nie je defaultne zapnutý a jedná sa len o experimentálnu možnosť. Dôvod je celkom jednoduchý. ART nie je dokončený a Google ešte stále pracuje na jeho zdokonalení. Android runtime (ART) je možné nájsť v možnostiach pre vývojárov a môže byť veľmi jednoducho spustený. Google však v tejto súvislosti informuje o nestabilite a možnosti poškodenia aplikácií.

Android runtime ART Android 4.4 KitKat Android runtime ART Android 4.4 KitKat Android runtime ART Android 4.4 KitKat

Android Police vysvetľuje, že ART pristupuje k spusteniu Android aplikácií v zásade odlišným spôsobom ako Dalvik. Aktuálny runtime sa spolieha na tzv. Just-In-Time (JIT) kompilátor na interpretáciu bitového kódu. Aplikácie sú totižto len z časti kompilované vývojármi. Výsledný kód musí byť ešte interpretovaný na zariadení používateľa a to pri každom spustení aplikácie. Táto metóda je odborníkmi často označovaná ako neefektívna. Google sa preto rozhodol vytvoriť ART, ktorý mení tento proces kompilácie tak, že kód je predkompilovaný na strojový jazyk už pri inštalácii aplikácie, čím sa stávajú naozaj natívnymi. Tento proces sa nazýva Ahead-Of-Time (AOT) kompilácia. Tým, že odstráni nutnosť vytvorenia nového virtuálneho stroja alebo spustenie interpretovaného kódu, doba spustenia aplikácie sa môže rapídne znížiť a zlepší sa aj samotná plynulosť pri používaní.

Inou výhodou Android Runtime je zvýšenie výdrže batérie. Tým, že sa aplikácie spúšťajú efektívnejšie, procesor a iné komponenty sú menej vyťažené. Všetko má však svoju nevýhodu a v tomto prípade to je najmä fakt, že aplikácie budú týmto spôsobom zaberať viac miesta vnútornej pamäte. Výhody sú však ďaleko väčšie ako nevýhody, takže ART sa stane jednou z dôležitých systémových zmien, ktoré potešia všetkých fanúšikov Androidu. Ak vlastníte zariadenie so systémom Android 4.4 KitKat, môžete si ART vyskúšať v možnostiach pre vývojárov (Settings> Developer Options> Select Runtime). Podľa informácií zariadenie so spusteným ART dokáže spúšťať takmer všetky aplikácie dvakrát rýchlejšie. V redakcii pripravujeme video, kde porovnáme rýchlosť spúšťania s Dalvik runtime a ART, takže vás o tejto novinke ešte budeme informovať.

Zdroj: Android Police

7.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+