MojAndroid

Americká spoločnosť Amazon chce rozšíriť svoje podnikanie v segmente IoT a podľa portálu Engadget kúpi spoločnosť iRobot, ktorá vyrába robotické vysávače.

Amazon chce kúpiť výrobcu iRobot za 1,7 miliárd dolárov

Amazon už v segmente IoT (internet vecí) ponúka rôzne typy zariadení, ako sú smart kamery Ring alebo smart termostat. Kúpa spoločnosti iRobot  tak v jeho prípade určite dáva zmysel. Jej vysávače Roomba sú totiž okrem upratovania schopné zaznamenávať aj údaje o priestore v domácnosti, čo by spoločnosti ako Amazon prišlo vhod.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kúpa navyše prichádza v čase, kedy iRobot zasiahol nízky dopyt po vysávačov kvôli vysokej inflácii a zákazníci začali prehodnocovať, ako minú svoje peniaze. To malo za následok, že tržby firmy v druhom štvrťroku klesli o 30 %. Práve v takomto období bohaté technologické spoločnosti často spustia akvizície menších spoločnosti, aby využili ich nižšej tržnej hodnoty. Navyše má Amazon v súčasnosti k dispozícii v hotovosti viac ako 37 miliárd dolárov.

Podľa tlačovej agentúry Reuters by mal Amazon za jednu akciu spoločnosti iRobot zaplatiť 61 dolárov,. V porovnaní s poslednou cenou akcií 49,99 dolárov to pre iRobot predstavuje zisk 22 %. Celkovo by tak šlo o kúpu za 1,7 miliárd dolárov. Navyše by mal Amazon prevziať dlh výrobcu vysávačov v sume 332,1 milióna dolárov. Momentálne sa čaká na schválenie transakcie akcionármi firmy a  hlavne na rozhodnutie regulačného úradu.

Protimonopolné združenia kritizujú akvizíciu a vyzývajú na jej zablokovanie

V USA totiž silnejú obavy z rastúcej dominancie Amazonu. Nákup spoločnosti iRobot by bol pre amerického giganta  štvrtou najväčšou akvizíciou. Tou najdrahšou bolo prevzatie Whole Foods v roku 2017 za 13,7 miliardy dolárov. Minulý mesiac Amazon oznámil, že kúpi poskytovateľa primárnej starostlivosti One Medical za zhruba 3,9 miliardy dolárov.

Aj protimonopolné združenia preto vyzvali regulátora, aby fúziu s iRobotom zablokoval. Podľa nich by táto akvizícia  poskytla Amazonu väčší prístup do života spotrebiteľov a posilnila jeho dominantné postavenie na trhu smart domácnosti. O schválení alebo neschválení akvizície sa rozhodne pravdepodobne v najbližších týždňoch.

Náš tip
Samsung zníži výrobu smartfónov kvôli slabým predajom
7.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+