MojAndroid

Používanie alternatívnych launcherov je jedným z mnohých dôvodov, prečo by ste sa mali rozhodnúť pre Android smartfón namiesto iPhonu. Prispôsobenie vzhľadu používateľského prostredia je jednou z najväčších predností Androidu a launcher tretej strany je najvýraznejšou zmenou pre váš telefón. Prináša však so sebou alternatívna domovská obrazovka nejaké riziká navyše? Téme sa venoval portál Crast.net.

Aké je riziko, keď používam alternatívny launcher?

Alternatívne launchery ponúkajú mnoho možností na zmenu vzhľadu grafického rozhrania mobilného telefónu. Okrem toho však ponúkajú aj dávku funkcií navyše, ktoré vaša domovská obrazovka s najväčšou pravdepodobnosťou nemala. Kde však môže byť háčik? Používanie launchera tretej strany môže do istej mieri ovplyvniť úroveň vášho súkromia na smartfóne. Ak raz nejaká aplikácia dostane povolenie pristupovať k jednotlivým častiam zariadenia, môžu byť vaše údaje odosielané na vzdialené servery. Je už len na vývojárovi, či sa rozhodne tieto oprávnenia zneužiť.

Android Launchery
Android Launchery | Zdroj: XDA-Developers.com

Okrem fotografií či videí na vašom smartfóne môže mať prístup aj k vašim uloženým heslám či bankovým údajom, čo pochopiteľne predstavuje veľmi veľké riziko. Ešte viac povolení ako iné potenciálne nebezpečné aplikácie majú launchery. Tie musia mať povolenie prakticky ku všetkému, aby správne fungovali. Dokážu taktiež nainštalovať prídavné moduly k ikonám alebo napríklad na notifikačný panel, ba niektoré aj samotné virtuálne klávesnice. Problémy sa môžu ešte znásobiť v prípade, že používate starší mobil so starou verziou Androidu s neaktualizovanými bezpečnostnými záplatami.

Oplatí sa teda používať inú aplikáciu pre domovskú obrazovku, ako tú predvolenú?

Otázkou teda je, či sú alternatívne launchery vôbec bezpečné na používanie. Odpoveďou je “áno” aj napriek spomínaným rizikám. Dôležité však je vybrať si také, ktoré sú od overených vývojárov a vyznačujú sa celkovou dobrou reputáciou. Medzi staré dobré klasiky patrí napríklad Nova Launcher, ktorý je veľmi obľúbenou alternatívnou domovskou obrazovkou už cez dekádu.

Nova Launcher titulka
Nova Launcher | Zdroj: XDA-Developers.com

Medzi ďalšie dobré open-source launchery podľa webu Crast.net patria napríklad Kiss Launcher, Zen Launcher, Olauncher a Emerald Launcher. Keďže ide o open-source aplikácie, pre vývojárov je takmer nemožné do kódu zakomponovať potenciálne nebezpečné príkazy, pretože samotný zdrojový kód je dostupný prakticky pre hocikoho. Microsoft Launcher, Apex Launcher či Smart Launcher sú potom rokmi overené klasiky a dovolíme si tvrdiť, že je im možné dôverovať.

Náš tip
Nova Launcher prináša podporu pre Material You

20.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+