MojAndroid

Súčasný krízový stav a nútená karanténa počas epidémie koronavírusu Covid-19 obrátil život Slovákov hore nohami. Vyhýbame sa ľudom, do obchodov chodíme minimálne, hromadnej doprave sa vyhýbame, často pracujeme z domu a kultúrny život praktický neexistuje. To potvrdzujú aj najnovšie štatistiky, ktoré zverejnila spoločnosť Google koncom marca na svojom blogu. Opierajú sa lokalizačné dáta používateľov Google služieb v smartfónoch od 16. februára do 29. marca.

Google štatistiky Slovensko Covid-19

Do obchodov nechodíme, o parky je stále záujem

Po 8. marci prestali slovenskí občania postupne navštevovať reštaurácie, kaviarne, nákupné centra, múzea, knižnice a kiná. K 29. marcu bol prepad na tomto trhu až o 82 %. U obchodov s potravinami, drogérií a lekárni bol po 8. marci prvé dni viditeľný nárast zákazníkov. To pravdepodobne súviselo so snahou predzásobiť sa. K 29. marcu ale návštevnosť klesla až o 89 % oproti začiatku merania.

S čím ale Slováci výrazne neprestali je navštevovanie národných alebo mestských parkov a iných verejných rekreačných priestranstiev. Pokles k 29 marcu bol zanedbateľných 9 %. V prípade Nitrianskeho kraja sa navštevovanie parkov dokonca zvýšilo o 29 %. V prípade Košického kraja je v štatistike nárast až o 67 %. Google ale pripomína, že v tomto prípade nemal dostatok dát.

Štatistiky Google Slovensko COvid-19

 

 

Hromadnej doprave sa vyhýbame

Slovenskí občania v tomto období obmedzili aj využívanie hromadnej dopravy, ktorá zvyšuje riziko prenosu nákazy koronavírusu Covid-19. Navštevovanie autobusových zastávok alebo železničných staníc sa podľa štatistiky Googlu znížilo o 61 %.

Priamo do miesta svojho zamestnania prestalo chodiť k 29. marcu až 38 % obyvateľstva. Najviac v Žilinskom a Prešovskom  kraji, kde bol pokles až o 41 %. Časť z tohto podielu využíva možnosť práce z domu. Mobilita v rámci svojho bydliska sa tak logicky zvýšila o 10%. V Bratislavskom kraji až o 12 %.

A ako sa zmenili vaše zvyklosti?

A ako sa zmenil váš život počas epidémie koronavírusu Covid-19? Chodíte nakupovať do obchodov a ako často? Stále dochádzate do miesta svojho zamestnania alebo pracujete z domu? Využívate hromadnú dopravu alebo vlastný automobil? Navštevujete parky alebo iné verejné miesta?

Náš tip
TikTok môžu čakať ťažké časy, YouTube pracuje na konkurencii
4.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+