MojAndroid

Čínska sociálna sieť TikTok je v súčasnosti jedna z najviac rastúcich, a to najmä medzi mladšou generáciou. Zároveň však ide o veľmi výraznú výnimku z pravidla, nakoľko nebýva štandardom, že práve sociálna sieť pôvodom z Ázie si dokáže získať tak obrovský záujem verejnosti.

Pozor, prichádza Shorts

V tomto smere výrazne dominujú západné spoločnosti spoza veľkej mláky. Twitter či Facebook so svojim obrovským portfóliom aplikácií má naozaj veľmi dobre rozbehnutý biznis, pričom ani Google nechce v tejto sfére zaostávať.

Web GSMArena, citujúc portál The Information, upozorňuje na možný príchod konkurencie. Video-platforma YouTube má totiž už nejaký čas usilovne pracovať na priamom súperovi známeho TikTok-u. Volať sa má jednoducho – Shorts – čo stručne a jasne vystihuje priamy zámer novej služby, respektíve sociálnej siete. Zdieľanie krátkych videí.

Aktuálne informácie však skôr naznačujú, že Shorts nebude samostatná aplikácia a taktiež by nemalo ísť o novú webovú stránku. Firma o nej premýšľa ako o novej funkcii priamo pre existujúci YouTube. Aj keď je otázne, či by takýto spôsob bol ten najideálnejší, nie je to až tak prekvapivé rozhodnutie.

YouTube sa posledné roky vyvíja smerom od čistokrvnej platformy pre zdieľanie videí na istý druh sociálnej siete. V súčasnosti stále viac tlačí interakciu cez Komunitu v rámci kanálov a nechýba tu ani vlastná verzia Stories.

Konkurencia bola otázkou času

TikTok si za pomerne krátky čas stiahlo cez 800 miliónov ľudí. Ide teda o veľký trh, z ktorého sa Shorts pokúsi časť ukrojiť pre seba. Kedy sa ale dostane von zatiaľ nie je známe.

Bolo však jasné, že sa skôr či neskôr objaví konkurencia, ktorá sa TikTok-u bude snažiť skomplikovať situáciu. Navyše, Shorts by nebol úplne prvým pokusom o zosadenie čínskej novinky. Napríklad Facebook už testoval aplikáciu Lasso v Brazílii.

4.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+