MojAndroid

Mobilný operátor 4ka prišiel so zaujímavou ponukou. Všade samé štvorky a k tomu ešte celkom výhodné. Za SMS platíte 4 centy a hovory stoja 4 centy za minútu do všetkých sietí, a to dokonca aj v rámci EÚ. Pri dátach je to trochu komplikovanejšie, a to najmä v dôsledku využívania národného roamingu, v ktorom sa za prenos dát platí 4 centy za 1 MB. Tieto idú mimo predplateného balíka 4G GIGA, ktorý stojí 1 euro. Ten je na dnešné pomery na poli dátových paušálov veľmi výhodný, má však jednu podstatnú nevýhodu, a to tú, že ho využijete jedine v pokrytí 4G/LTE sieťou operátora, ktorá je dnes dostupná pre približne 40% obyvateľov Slovenska.

Náš tip
VIDEO: 4ka chce do konca roka 100-tisíc zákazníkov a 4G pokrytie pre 50% obyvateľstva

Náš tip
Slovenský operátor 4ka: oficiálne predstavuje svoje služby + VIDEO

Najnižšia cena nemusí vždy znamenať najlacnejšie volania

Nový operátor sa nebojí ani priameho porovnania s konkurenciou, spomedzi ktorej ponúka na papieri jedný z najvýhodnejších volaní aj posielaní SMS správ. Vo vlastnej sieti voláte lacnejšie jedine s mobilným operátorom Tesco mobile, a to už od 1 centu za minútu hovoru. Samozrejme, do úvahy musíme brať aj rôzne benefity, ktoré ponúka konkurencia. Napríklad s Easy Peckou od Telekomu za volania po prevolaní 50 centov v danom dni už neplatíte (počíta sa pre volania do sieti každého operátora zvlášť), v O2 a FunFone zas telefonujete po prvej minúte vo vlastnej sieti zadarmo. Na iných predplatených kartách sa uplatňuje aj bonus pri dobíjaní kreditu. Zaujímavou a pre niekoho užitočnou službou bude v prípade operátora 4ka aj možnosť prenosu kreditu na akékoľvek iné číslo v domácej sieti.

Dátové balíčky: 1GB bezkonkurenčná ponuka iba v pokrytí

Pri mobilnom internete platí, že ak sa pohybujete vo vlastnej sieti operátora 4ka, tak surfujete skutočne za výhodnú cenu – 1 euro za 1 GB dát je dnes bezkonkurenčná ponuka. Ak ale patríte medzi mobilných používateľov, ktorí cestujú a aktívne využívajú internet na cestách, tak vás ponuka 4ky príliš nenadchne. 4 centy za 1 MB dát mimo vlastnej siete je veľa aj v porovnaní s inými operátormi. V Telekome za 200 MB zaplatíte maximálne 50 centov na deň, v O2 a Tesco mobile za rovnakú sumu môžete preniesť dokonca až 250 MB. Ak by sme to mali porovnať, tak mimo pokrytia by zákazník štvorky zaplatil za prenos 250 MB až 10 eur. Samozrejme, ak by ich pri pomalom pripojení EDGE dokázal vôbec toľko preniesť. Pokrytie 4G signálom sa síce nachádza vo väčšine väčších miest, mimo nich už také šťastie mať nebudete. Šanca, že na ceste z Bratislavy do Žiliny, či do Košíc chytíte na diaľnici 4G signál je tak pomerne malá.

Náš tip
Porovnanie operátorov: 4G mapa pokrytia na Slovensku

Výhodnosť voľby služieb operátora 4ka tak záleží od toho, ako často voláte, koľko SMS posielate, a či bývate a pohybujete sa v pokrytí vlastnej 4G siete. Ak volávate do sieti rôznych operátorov, tak 4 centy za minútu hovoru sú veľmi lákavé, pričom pre výhodnejšie ceny nie je potrebné spĺňať žiadne podmienky ako je to u konkurencie. Ponuka je prehľadná a jasná. Porovnanie z cenníka “štvorky” nájdete nižšie, podrobné ceny a nájdete na stránkach jednotlivých mobilných operátorov.

Katalog_sluzieb_pdf

4ka: Podporuje váš smartfón 4G sieť?

Dôležité je však upozorniť aj na fakt, že ak chcete využívať 4G internet od 4ky, potrebujete aj 4G smartfón alebo tablet. Nový operátor zatiaľ nemá žiadne pokrytie 3G, to znamená, že v prípade, že máte smartfón s podporu len 3G, surfovať budete v rýchlostiach 2G. Operátor má aktuálne v ponuke len dve zariadenia s podporou 4G, LENOVO A2010 4,5” DUAL SIM LTE a Huawei Y635 5” DUAL SIM LTE. Zoznam všetkých zariadení, ktoré podporujú 4G nájdete aj v našom Android katalógu smartfónov a katalóg tabletov.

Aktivácia balíka 4G GIGA zatiaľ len na pošte

Podľa našich skúseností sa zdá, že balík 4G GIGA sá dá momentálne aktivovať len v pobočkách operátora – teda na pošte. V budúcnosti má pribudnúť možnosť aktivácie cez e-shop či SMS, ktorý ale momentálne nefunguje. Aktuálnu výšku kreditu si môžete skontrolovať jednoducho zaslaním SMS v tvare SPOTREBA na krátke číslo 950 alebo zavolaním na skrátené číslo *55# alebo čoskoro aj online na www.4ka.sk/zakaznicka-zona

7.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+