MojAndroid

5G bolo v minulosti veľmi frekventovane spomínaným pojmom. Niektorí si ho spájali a možno ešte stále spájajú s rôznymi negatívami, ktoré však rozhodne nehrozia. Ďalšia menšina 5G považuje za pôvodcu koronavírusu. O týchto konšpiračných teóriách radšej ani nebudeme diskutovať. Najnovšie výskumy predsa len dokazujú, že tento typ siete nie je nijako škodlivý. Skvelou správou je, že slovenský operátor 4ka sa smelo spúšťa do rozvoja tejto siete. Hlási to aj v najnovšej tlačovej správe.

4ka má jasné plány a urýchľuje ich realizáciu

Možno viete, že v Bratislave je už možné nájsť niekoľko miest, na ktorých sa môžete pripojiť k 5G sieti od 4ky. Teraz v spolupráci so sesterskou spoločnosťou SWAN sa náš štvrtý operátor rozhodol spustiť až 83 vysielačov, ktoré budú skúšať fungovanie najmodernejšej siete piatej generácie.

Moja 4ka titulka
Aplikácia Moja 4ka | Foto: Redakcia

K testerom sa pritom môžete zapojiť aj vy. Nebudete musieť uhrádzať žiaden poplatok. Stačí sa dostaviť na vybrané miesto a pomocou smartfónu, podporujúceho požadované 5G frekvencie sa môžete pripojiť k sieti. Momentálne firma údajne komunikuje s viacerými výrobcami mobilných telefónov, aby sprístupnili dané 5G spektrum aj pre ich konkrétne zariadenia.

Dodávatelia prispôsobujú firmware jednotlivých zariadení voči nastaveniam a parametrom 5G siete od 4ky tak, aby všetko správne fungovalo. V tomto momente je možné sa k tejto sieti prihlásiť prostredníctvom smartfónov značiek Motorola, Xiaomi, ZTE, OnePlus či Huawei. Tento momentálne nie príliš rozmanitý zoznam sa má v najbližších dňoch ešte rozšíriť.

Príchod 5G možno nie je až tak blízko

V lete sa možno dočkáme takmer plnohodnotného 5G štandardu v metropole Slovenska, respektíve v oblastiach, kde sa pohybuje viacero ľudí. Za zmienku stojí napríklad historické centrum Bratislavy. Na rozvoj najmodernejších mobilných sietí piatej generácie si ale koniec koncov ešte počkáme.

Reč je momentálne iba o Bratislave, čiže na ostatné mestá bude potrebné ešte hodnú chvíľu počkať. Operátori musia uzatvoriť rôzne spolupráce, investovať mnoho peňazí a taktiež môžu požiadať o zmenu povolení pre 3,6 GHz pásmo. Staré dobré 4G LTE nám ešte pár rokov poslúži a úprimne, niet sa momentálne ani na čo sťažovať.

27.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+