MojAndroid

Austrálska agentúra pre ochranu pred radiáciou a jadrovú bezpečnosť (ARPANSA) a Swinburgská univerzita sa spojili a podnikli výskumy na tému škodlivosti 5G. V krátkosti, vydali závery, že technológia nie je zdraviu škodlivá pre ľudí. Téme sa venuje ARPANSA.

Výskumy sa skladajú zo 138 štúdií

Každá zo 107 štúdií skúmala niečo iné – genotoxicitu, bunkovú proliferáciu a ďalšie, ku ktorým bolo zaradených ešte 31 epidemiologických štúdií. Spomenuté epidemiologické štúdie sa zamerali na vystavenie človeka anténe podobnej tej, ktorá sa používa na 5G. Konkrétne išlo o 6 GHz frekvencie, nazývané tiež aj milimetrové vlny.

“Preskúmanie všetkých štúdií nepreukázalo dôkaz o škodlivosti nízko-stupňových rádiových vĺn na ľudské zdravie, ako napríklad tých, používaných vo vysielačoch 5G,” spomína Dr. Karipidis, asistent riaditeľa v ARPANSA.

Ďalší výskum sa týkal dodatočného analyzovania spomínaných 107 štúdií. Toto dodatočné analyzovanie taktiež nepreukázalo významnú spojitosť medzi milimetrovými vlnami a nepriaznivými účinkami na zdravie človeka.

Dr. Karipidis taktiež spomína, že pár štúdií, ktoré potvrdili efekt na ľudské zdravie nebolo vytvorených nezávislo a väčšina z nich používala nekvalitné metódy hodnotenia a kontroly výsledkov vystaveniu žiarenia.

5G výskumy nepotvrdili škodlivosť siete
Huawei Mate 20 X | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Do budúcna odporúča sústrediť sa na dozimetriu, meranie teplôt a na skúmanie dlhodobých vplyvov v populácii, v súvislosti s bezdrôtovými technológiami. Záver výskumov je konzistentný s doterajšími nariadeniami, ktoré považujú vystavenie verejnosti 5G technológiám za bezpečné.

Týmto sa snáď už raz a navždy vytratia obavy z 5G technológií, aj keď je to len naše zbožné prianie. Navyše, 5G žiarenie nie je o nič škodlivejšie než ostatné žiarenia, ktoré sa nachádzajú v bežnej domácnosti, napr. mikrovlnné rúry či Wi-Fi siete.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

22.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+