MojAndroid

Výrobcovia Android smartfónov to v celosvetovom meradle nemajú vôbec ľahké. Množstvo konkurencie sa stará o to, že menej renomované spoločnosti často z predaja svojich smartfónov len tak-tak prežívajú.

Náš tip
ZTE Nubia Z18 Mini štartuje s NeoSmart AI a duálnym fotoaparátom

Podobne bolo na tom donedávna aj čínske ZTE, ktoré je v našich končinách pomerne známe. Okrem toho sa však angažuje aj za veľkou mlákou, kde má vytvorenú slušnú používateľskú základňu. Teraz to však vyzerá, že americký sen sa tomuto výrobcovi, pomaly, ale isto, rozpadá. Môže za to niekoľko rokov starý súdny spor, ktorý ZTE prehralo s americkým ministerstvom obchodu. Tento spor sa týkal vyvážania “amerických technológií”, ktoré boli súčasťou smartfónov tohto výrobcu, do Iránu.

Na základe následnej dohody malo ZTE prepustiť 4 vrchných predstaviteľov spoločnosti a ďalších 35 zamestnancov. Nestalo sa tak a v pondelok, 16.04.2018, dostal čínsky výrobca zákaz na poberanie hardvéru, ako i softvéru od všetkých amerických spoločností. Tento fakt vo výraznej miere ohrozuje divíziu smartfónov výrobcu zo Šen-čenu, keďže medzi americké spoločnosti patrí napríklad taký Qualcomm alebo Google. Podľa spomínaného zákazu by teda musel tento čínsky gigant zanevrieť nielen na najvýkonnejší čipset súčasnosti, ale aj na Google služby a všetko s nimi spojené.

Úmyselné obmedzovanie čínskych výrobcov?

V súčasnosti prebiehajú viaceré rokovania, ktorými sa ZTE snaží túto nepriaznivú situáciu zvrátiť. Do karát mu však veľmi nenahráva ani pozícia, v akej sa ocitol jeden z jeho konkurentov, Huawei. Tento výrobca totiž pre podozrenie zo zneužívania osobných údajov používateľov ponúka za veľkou mlákou len zopár svojich smartfónov. Celkovo sa teda zdá, že Spojené štáty nie sú z pôsobenia čínskych spoločností na svojom území veľmi nadšené. Na teraz je otázne, ako sa ZTE s touto nepríjemnou situáciou vysporiada. O prípadných novinkách vás však budeme informovať.

19.4.2018
Zdroj: XDA-Developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+