MojAndroid

Vo veku 63 rokov kvôli zákernej chorobe navždy z tohto sveta odišiel fínsky inžinier Matti Makkonen, ktorý je pokladaný za vynálezcu textových správ. V jeho hlave sa zrodila celková myšlienka posielania textu cez mobilné siete a už v roku 1984 ju prezentoval odbornej verejnosti. Podľa jeho slov ale rozvoj SMS nastal až o 10 rokov neskôr, kedy Nokia predstavila mobil Nokia 2010. Ten totižto ako prvý na svete umožňoval efektívne zadávanie textu.

etu_mattimakkonen_2906JH_503_uu

Jarmo Matilainen, výkonný riaditeľ skupiny Finnet Association, ktorý dlhé roky pracoval po boku Makkonnena, vyjadril svoje pocity takto:

Je to veľmi smutné. Čoskoro mal ísť do dôchodku a mal pred sebou veľa krásnych rokov života. Radi sme sa rozprávali o SMS a veciach tohto typu, ako napríklad 3G sieti a podobne. Miloval rozhovory o mobilných technológiách.

Mattiho Makkonena nazval tiež “grand old man of the mobile industry”, teda v preklade “otec mobilného priemyslu”. Makkonen totižto okrem textových správ stál aj pri vzniku technológie GSM a ďalších generácií mobilných sietí. V rozhovore, ktorý s ním v roku 2012 urobila televízia BBC, odpovedal Makkonen na otázku, čo si myslí o budúcnosti textových správ. Jeho odpoveď bola: “Textové správy tu budú už navždy, v akejkoľvek forme.” Veríme preto, že si aj budúce generácie spomenú na to, kto stál pri zrode textových správ ako takých.

Zdroj: BBCtalouselamailtalehti

1.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+