MojAndroid

Úrady Suezského prieplavu oznámili definitívne prepustenie mohutného lodného plavidla Ever Given, ktoré v mesiaci marec takmer na týždeň zablokovalo dôležitú vodnú cestu, prepájajúcu východ so západom. Stalo sa tak narazením na plytčinu. Informáciu hlási webový portál abc.net.au.

Spoločnosť Shoei Kisen Kaisha Ltd, ktorá loď vlastní, sa konečne dohodol na odškodnom s orgánmi kanála. Dohoda o urovnaní bola podpísaná v stredu pri slávnostnom ceremoniáli v meste Ismailia na Suezskom prieplave, po ktorom bolo možné vidieť plavbu tejto obrovskej lode do Stredozemného mora.

Na zásielku z Číny si možno počkáte dlhšie. Suezský prieplav zablokovala obrovská loď

24.3.2021

Ak ste si objednali zásielku z Číny, ktorá by mala doraziť v najbližších dňoch, tak by ste sa radšej mali obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti. Suezský prieplav, kľúčový dopravný uzol, totiž aktuálne blokuje obrovská nákladná loď, čím efektívne došlo k ochromeniu celkovej dopravy. Na tému upozornil portál ABC News.

Nákladný kolos identifikovaný ako Ever Given podľa dostupných informácií v stredu nadránom narazil na plytčinu a následne sa vzpriečil. Nakoľko ide o loď s dĺžkou 400 metrov, došlo k úplnému zablokovaniu jednej z najdôležitejších dopravných ciest.

Loď Ever Given patriaca spoločnosti Evergreen Marine Corp | Zdroj: BBC.com

Kľúčový prepravný uzol

Cez Suezský prieplav sa napríklad prepravuje približne desatina z globálneho objemu ropy. Ročne tadiaľ prejde takmer 20 000 nákladných lodí, ktoré prepravujú 12% z celkového objemu obchodu. V dôsledku vzniknutej situácie sa na mieste začala vytvárať obrovská zápcha pozostávajúca z masívnych kontajnerových lodí.

Záchranné zložky sa okamžite pustili do intenzívnych vyslobodzovacích prác, no už teraz je jasné, že zásielky uložené na palubách postihnutých lodí budú mať meškanie. Nateraz to vyzerá tak, že oneskorenie sa bude pohybovať v ráde hodín, no všetko to nakoniec závisí od úspechu záchranných prác.

Loď Ever Given patriaca spoločnosti Evergreen Marine Corp | Zdroj: BBC.com

Dlhá a drahá alternatíva

K dispozícii je síce aj alternatívna cesta, no tá bude v praxi použitá až ako krajné riešenie. ABC News informuje, že cesta by sa v tomto prípade pre nákladné lode predĺžila o 10 dní. Okrem toho by sa aj poriadne predražila, preto všetky dotknuté strany vkladajú veľké nádeje v rýchle vyslobodenie vzpriečenej lode.

Náš tip
Nákupy z Číny od nového roka zdražejú. Nová novela bola schválená
8.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+