MojAndroid

Od 1. januára nového roka (2021) sa zavedie daňová povinnosť (DPH) na zásielky dovážané z tretích krajín s hodnotou menšou ako 22 eur. Táto novela je v podstate prebratá európska smernica, ktorá upravuje určité povinnosti týkajúce sa DPH.

“Platná právna úprava sa vzhľadom na rýchly nárast elektronického obchodu, a teda aj nárast predaja tovaru na diaľku, dodávaného tak z jedného členského štátu do druhého, ako aj z tretích území alebo tretích krajín na územie Európskej únie (EÚ) ukázala ako nedostatočná,” konštatuje MF SR pre TVnoviny.

Nová novela o nákupoch z Číny

Novela znevýhodní zákazníkov nakupujúcich z Číny

Ministerstvo financií ako ďalší dôvod uvádza aj neférovú hospodársku súťaž, voči ktorej zmenou zasahuje. Išlo totiž o znevýhodnenie predajcov, ktorí svoje výrobky získavajú cestou európskych dodávateľov. Tí majú tým pádom vyššie ceny, ako pri dodaní priamo z Číny.

Novela zákona prináša aj ďalšie (hlavne pozitívne) zmeny. Zníži sa totiž nutnosť byrokracie pri cezhraničnom obchodovaní pri osobitnom uplatňovaní. To znamená, že osoby s osobitnými úpravami budú podávať len jedno daňové priznanie v jednej európskej krajine, nie v každej, do ktorej svoje výrobky dodávajú.

Nedávno sme písali aj o výpočte a o tom, čo to znamená, že po novom bude zavedená sadzba DPH aj na lacnejšie výrobky. Skrátene, všetko čo si objednáte z Číny bude o 20 % (alebo o jednu pätinu) drahšie.

Navyše, pri drahších zásielkach (hlavne s hodnotou nad 150 €) je potrebné počítať už aj s colným konaním. To vie podľa colného sadzobníka navýšiť aj o niekoľko desiatok eur.

Náš tip
EÚ zdražuje nákupy z Číny. Zasiahne aj malé zásielky
26.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+