MojAndroid

S predstavením novej vlajkovej lode HTC 10 na niekoľko týždňov uzatvárame obdobie predstavovania TOP modelov popredných výrobcov. Tí svoje najväčšie novinky ukazujú prevažne na začiatku roku a pred obdobím Vianoc prinesú nejaké vylepšenia či aktualizácie pre iné modelové rady. HTC bolo tento rok posledným z radu tradičných výrobcov smartfónov, od ktorého sme očakávali aktualizáciu svojej hlavnej línie smartfónov a konečne sme sa dočkali.

Náš tip
HTC 10 oficiálne predstavený! Má 5,2″ QHD displej, Snapdragon 820 a parádny ultrapixel fotoaparát

HTC 10_PerLeft_CarbonGray

Novinka je presne tým, čo sme od taiwanského výrobcu očakávali. Nekompromisné zariadenie plné drobných, ale aj väčších vylepšení, ktoré spolu vytvárajú veľmi atraktívny smartfón. Pri prvom pohľade na zoznam špecifikácií síce nevidíme žiadnu veľkú revolúciu, no to platí aj o konkurenčných zariadeniach. Aby dnes telefón skutočne zaujal, musí ponúknuť extra hodnotu, ktorú konkurencia neponúka. Pri telefónoch od HTC to platí dvojnásobne, pretože spoločnosť má dlhodobé finančné ťažkosti a nutne potrebuje zariadenie, ktoré by jej prinavrátilo stratenú slávu.

Náš tip
Spoločnosť HTC znovu vykázala rekordne nízke tržby

HTC 10 ale môže byť presne týmto zariadením. Kým ho detailne neotestujeme, nebudeme môc vyniesť finálny verdikt, no z toho, čo zatiaľ vieme, sa zrejme máme na čo tešiť. Smartfón HTC 10 spĺňa všetky papierové predpoklady na to, aby mohol konkurovať tým najlepším zariadeniam na trhu. Okrem toho ale ponúka niekoľko skvelých funkcií, ktorými si oproti konkurencii ešte polepšil.

Náš tip
HTC 10 vs Galaxy S7 vs LG G5 vs Xiaomi Mi5 vs Xperia X Performance | POROVNANIE

Hoci na reálne výsledky si budeme musieť ešte počkať, už teraz sa môžeme tešiť na to, čo ponúkne 12 MP Ultra-Pixel fotoaparát s pixelmi s veľkosťou 1,55 µm a svetelnosťou f/1.8. Spolu s optickou stabilizáciou obrazu, väčším snímačom a laserovým zaostrovaním by mohlo ísť o skvelý fotoaparát vhodný aj na fotografovanie v zlých svetelných podmienkach, čo je v súčasnosti tým najväčším problémom pre fotoaparáty na smartfónoch. Skutočnou raritou je predný fotoaparát s rozlíšením 5 MP, 1,34 µm pixelmi, svetelnosťou f/1.8 a dokonca aj s optickou stabilizáciou obrazu, vďaka čomu ide o vôbec prvé zariadenie so selfie kamerou s touto funkciou.

Perfume - M10 - Handset - Image - Global - CarbonGray

HTC si dalo záležať aj na zvukovom podaní telefónu. Hoci tu nemáme dočinenia s prednými stereo reproduktormi, veríme, že nový reproduktor bude dostatočne kvalitný a okrem toho sme sa dočkali aj vylepšenia zvukového výstupu pre slúchadlá, čo je v konečnom dôsledku pri smartfónoch pre väčšinu používateľov ešte dôležitejšie ako zabudovaný reproduktor.

htc-10-pdp-audio

HTC patrí dlhodobo medzi špičku v ponúkanom softvéri. Prostredie Sense je už dlhšie veľmi dobre vyladené a ponúka skutočne užitočné funkcie, z ktorých niektoré ani inde nenájdeme. Stále však šlo o výraznú nadstavbu, čo sa ale teraz zmenilo. Nový systém v HTC 10 nechá viac vyniknúť čistý Androidom Marshmallow, pričom HTC pri jeho vývoji nového prostredia Sense spolupracovalo s Google. Vďaka tomu ubudli niektoré duplicitné aplikácie, niektoré ďalšie boli vylepšené a obohatené o skutočný Material dizajn a celkovo by malo prostredie viac pripomínať čistý Android ako nadstavbu výrobcu.

HTC 10_GroupShot_Silver Front

Samozrejmosťou je vysoký výkon v podaní procesoru Snapdragon 820, 4 GB RAM, 32/64 GB vnútornej pamäte s podporou pre microSD karty a do detailov prepracovaná hliníková konštrukcia. Vylepšený by mal byť aj Super LCD5 displej s QHD rozlíšením, čo je vždy vítaná zmena. 3000 mAh batéria by sa zasa mala postarať o dostatočnú výdrž, a tak ide celkovo o skutočne atraktívne zariadenie.

HTC nemalo v posledných rokoch zlé telefóny, chýbali možno iba výraznejšie inovácie. Tento rok ale všetko nasvedčuje tomu, že taiwanská spoločnosť nenecháva nič na náhodu a berie situáciu do vlastných rúk. Ako sme spomínali, finálny verdikt nad telefónom budeme môcť vyniesť až po kompletnom testovaní, no máme také tušenie, že tento rok trafilo HTC klinec po hlavičke a HTC 10 bude skutočne tým, po čom fanúšikovia spoločnosti posledné roky túžili. Čo si myslíte vy? Je HTC 10 vykúpením pre taiwanskú spoločnosť? Pomôže jej dostať sa z finančných problémov? Dajte nám vedieť váš názor v diskusii pod článkom.

12.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+