MojAndroid

Najznámejšia internetová databáza videí zaznamenala oproti minulému roku obrovský nárast platiacich používateľov. Aktuálne YouTube Premium a YouTube Music eviduje k septembru 2022 viac ako 80 miliónov odberateľov. Môžu za túto situáciu otravné reklamy, alebo sú používatelia motivovaní špeciálnymi “premium” funkciami?

Podľa informácií z portálu gizchina.com služba YouTube prekonala v septembri 2022 celosvetovo 80 miliónov odberateľov, vrátane tých, ktorí sú v skúšobnej verzii. Ide o 30 miliónový nárast odberateľov oproti údajom z minulého roka. Najväčší svetový systém na zdieľanie videí na internete má podľa manažéra tímu dva hlavné zdroje príjmu. Sú nimi predplatné a reklamy.

Sú reklamy dôvodom obrovského nárastu predplatiteľov?

Bežní používatelia si už video bez reklám v súčasnosti nepozrú. V minulosti sa nachádzala jedna reklama pred videom a podľa dĺžky videa ste na druhú reklamu počas pozerania pravdepodobne už nenarazili. Aktuálne sa vám pred pozeraním videa zobrazia dve reklamy už hneď na začiatku. Čo ale otravuje určite každého používateľa viac, sú reklamy, ktoré sa zobrazujú aj počas prehrávania.

Otázkou preto ostáva, či takýmto spôsobom YouTube nepriamo podmieňuje používateľov, aby využívali ich platené služby. Skutočnosťou však je, keďže hlavné zdroje príjmu tvoria aj reklamy aj predplatné, spoločnosti je v podstate jedno v akom pomere budú predplatitelia alebo používatelia pozerajúci reklamy rozdelení. Pre spoločnosť je to v podstate v oboch prípadoch ideálna situácia. V prípade, že cieľom bude navýšenie platiacich odberateľov, stačí len navýšiť počet reklám. Jednoduché.

Predplatné a jeho výhody

Aktuálny mesačný poplatok za YouTube Premium je 7,19 € s DPH, pričom prvý mesiac je skúšobné obdobie zdarma. Videá YouTube a YouTube Music môžete sledovať bez toho, aby vás rušili reklamy, a má tiež niektoré ďalšie funkcie, ako je prehrávanie na pozadí či možnosť sťahovania súborov pre offline režim.

YouTube titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalšou možnosťou je mesačné predplatné za 5,99 € s DPH, ktoré zahŕňa iba YouTube Music. Tak isto, ako aj v prvom prípade, skúšobný mesiac máte zdarma. Veľké ambície má aj streamovacia hudobná služba. V prípade platenej služby Youtube Music môžete počúvať hudbu na pozadí, nezobrazujú sa vám žiadne reklamy a tak isto je možné stiahnuť skladby pre offline režim.

Predplatená služba YouTube Premium poskytuje viacero výhod v porovnaní s tou bezplatnou. Je však na konečnom používateľovi, či sa mu oplatí zaplatiť mesačný poplatok len kvôli tomu, aby sa mu nezobrazovali reklamy, alebo by využíval všetky špeciálne funkcie, ktoré by mal pri platenej verzii k dispozícii.

Platíte si YouTube Premium?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

30.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+