MojAndroid

V septembri tohto roka sme informovali o tom, že koniec otravných marketingových hovorov sa nezadržateľne blíži. Vydaná bola vyhláška o národnom čislovacom pláne, ktorá nadobudla účinnosť ešte v auguste, pričom jej najdôležitejšia časť sa týkala práve nevyžiadaných marketingových hovorov. Tie musia byť uskutočňované výhradne s čísel s predvoľbou (0)888.

Regulačný úrad teraz informoval o najaktuálnejších novinkách, ktoré sa týkajú tejto témy. Môžete sa zaregistrovať do zoznamu a vyjadriť nesúhlas s prijímaním marketingových volaní. Zoznam sa nachádza na stránke nevyziadanevolania.sk, kde si môžete zaregistrovať svoje telefónne číslo a rozhodnúť sa, v ktorých oblastiach chcete byť oslovovaní formou telefonických ponúk.

Na tejto stránke nájdete aj kompletný zoznam marketingových subjektov s IČO a adresou sídla. Užitočnou funkcionalitou je možnosť nahlásiť nevyžiadanú komunikáciu. Zaznamenali ste v poslednom čase marketingový hovor, o ktorý ste nemali záujem? Jednoducho toto číslo nahláste.

Postup registrácie

  • Na stránke nevyziadanevolania.sk klikneme na “vstúpiť” v časti účastník. Následne na “zaregistrovať sa.”
  • Tu zadáme číslo, ktoré chceme registrovať. Následne zavoláme na číslo, ktoré je uvedené na stránke: 0800 888 000.
  • Hovor trvá len pár sekúnd a je automatický. Druhá strana oznámi, že číslo bolo zaregistrované a hovor sa ukončí.
  • Klikneme na “potvrdiť.”
nevyziadane volania
Zdroj: nevyziadanevolania.sk

Ak už máme číslo zaregistrované, ďalší postup je veľmi jednoduchý. Z ponúkaného zoznamu vyberieme oblasti, z ktorých chceme alebo nechceme zamedziť marketingové volania. Klikneme na “potvrdiť” a hotovo. Vaše preferencie boli uložené.

Koniec otravných marketingových hovorov je blízko. Štát konečne prišiel s riešením

22.9.2022

Aj vás neustále trápia otravné marketingové hovory od spoločností, s ktorými nechcete komunikovať, prípadne nemáte záujem o ich produkty? Tak tomu by malo byť onedlho koniec. Regulačný úrad informoval o novinkách, ktoré v tejto oblasti štát urobí.

Marketingové hovory len z čísla so špecifickou predvoľbou

Nový zákon o elektronických komunikáciách nariadil Regulačnému úradu zostaviť nový číslovací plán. Vydaná bola vyhláška o národnom číslovacom pláne, ktorá nadobudla účinnosť 19.8.2022. Najdôležitejšia zmena sa týka práve marketingových hovorov. Tie musia totiž byť uskutočňované výhradne z čísel s predvoľbou (0)888.

Mohlo by vás zaujímať:

„Hovory, ktorých účelom bude takáto marketingová prezentácia cez telefón, už budú musieť byť realizované len s predvoľbou. Ak teda navolaný zákazník uvidí na displeji svojho telefónu trojčíslie 888, okamžite bude vedieť, že ide o marketingový hovor a on sám sa rozhodne, či hovor prijme alebo ho odmietne.”

Ing. Ivan Marták, predseda Regulačného úradu

Pre konečného používateľa to prináša jednu veľkú výhodu. Je ňou to, že už pri pohľade na číslo, ktoré mu volá, vie ihneď zistiť, že ide o marketingový hovor. To doteraz samozrejme možné nebolo, pretože firmy mohli na tieto účely využívať akékoľvek mobilné číslo. Vy sa tak môžete jednoducho rozhodnúť či telefonát zdvihnúť alebo nie.

TIP na článok: Nevolajtemi.sk: Boj proti nevyžiadaným marketingovým hovorom naberá na sile

Za nedodržanie hrozí mastná pokuta

Regulačný úrad bude dohliadať na to, aby sa nová vyhláška dodržiavala. V prípade porušenia môže udeliť pokutu vo výške od 200 eur až po 5 percent z obratu firmy. O pridelenie čísla z množiny (0)888 žiadajú operátori od 19.8.2022. Kontrola ich používania začne pravdepodobne začiatkom októbra tohto roka, keďže prideľovanie a sfunkčňovanie nových čísel je pomerne náročný a zdĺhavý proces.

Náš tip
Kto má na Slovensku najlepší internet? Test prezradil zaujímavé výsledky

29.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+