MojAndroid

Spoločnosť Google nedávno podnikla právne kroky na stopnutie aplikácie YouTube Vanced, ktorá používateľom umožnila používať platformu s prémiovými funkciami bez toho, aby museli niečo platiť. Vývoj aplikácie síce skončil, no stále sú na stiahnutie dostupné staršie verzie. Keďže ich šírenie Google úplne zastaviť nevie, skúša iné taktiky. Portál Android Police informuje, že pri snahe nainštalovať YouTube Vanced sa niektorým používateľom zobrazí varovanie od služby Google Play Protect, ktorá zariadenia chráni pred vírusmi.

Ide o verziu 2.6.0 aplikácie Vanced Manager. Tú Google označuje ako škodlivú a hovorí používateľom, aby si ju odinštalovali. Konkrétne sa zobrazí hlásenie, že aplikácia „sa pokúša obísť bezpečnostné ochrany systému Android“. Teoreticky má možno pravdu, keďže Vanced Manager môže na inštaláciu upravenej verzie YouTube používať root. No nerobí tak preto, aby do zariadenia stiahol škodlivý softvér, poprípade aby z neho ukradol citlivé údaje.

Vanced Manager označený ako škodlivá aplikácia
Vanced Manager označený ako škodlivá aplikácia | Zdroj: AndroidPolice.com

Zneužíva Google službu Play Protect?

V prospech Googlu nemožno argumentovať faktom, že Vanced porušil zmluvné podmienky platformy YouTube a spoločnosť má právo ho odstrániť. Porušenie zmluvných podmienok je jedna vec, no služba Play Protect má upozorňovať len na aplikácie, ktoré obsahujú vírusy alebo zneužívajú udelené práva na nekalé účely. To spochybňuje jej podstatu. Ak ju Google bude aj v budúcnosti využívať na označovanie nevinných aplikácií len kvôli právnym sporom, používatelia v ňu môžu stratiť dôveru.

Zvláštne však je, že sa to deje len s verziou 2.6.0. Inštalácia novšej verzie 2.6.2 prebehne bez akýchkoľvek problémov. A nezdá sa, žeby jedna z nich bola viac škodlivá ako tá druhá.

Náš tip
Aplikácia YouTube získava užitočnú funkciu

31.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+