MojAndroid

Už nejaký čas sa rieši, že YouTube odmieta naďalej akceptovať blokovanie reklám pomocou aplikácií tretích strán (ako napr. AdBlock). Vymýšľajú spôsoby ako vytvoriť kód, ktorý zabráni takýmto činnostiam. Podobným spôsobom bojujú aj proti službám ako je YouTube Vanced.

Čiastočne sa im to aj darí, ale ľudia si vždy nájdu spôsob, akým môžu obísť pravidlá. Vývojári programov na blokovanie reklám neustále svoje technológie aktualizujú. Najnovšie používatelia spozorovali dlhé načítavanie videí. YouTube tvrdí, že táto nepríjemnosť je spôsobená blokovaním reklám. Informuje o tom internetový portál AndroidAuthority.

Ide o problém prehliadača?

Pôvodne sa po internete šíril predpoklad, že YouTube schválne predlžuje načítavanie na iných prehliadačoch ako Chrome. Užívatelia problém zbadali hlavne pri používaní Firefox a Edge. Problémy boli hlásené aj s Chrome, ale v oveľa nižších číslach. Vďaka týmto dátam sa zdalo, že YouTube cielene motivuje ľudí k využívaniu Chrome na prezeranie videí. Takýto počin by dával zmysel, keďže obidve služby spadajú pod jednu spoločnosť – Google.

YouTube Premium ponúka ľuďom hlavne odstránenie reklám | Zdroj: YouTube

Samozrejme, takéto tvrdenie by mohlo Google iba uškodiť a tak urýchlene vydali vyhlásenie, v ktorom špekulácie odmietajú. Potvrdili v ňom, že predĺženie načítavania je cielené, ale z iných dôvodov ako bolo predpokladané. Snažia sa takýmto spôsobom ľudí prinútiť k zakúpeniu YouTube Premium verzie, alebo k využívaniu verzie zadarmo s povolenými reklamami. Vyjadrili sa, že “tak robia v rámci podpory akéhosi ekosystému tvorcov a aby umožnili prístup miliardám ľudí po celom svete.”

Chrome ale problém nemá

Na jednej strane snaha o prinútenie užívateľov k zakúpeniu Premium služieb dáva zmysel, ale nevysvetľuje, prečo sa problém nevyskytuje na Chrome. Mnoho užívateľov už aj skrz dlhé načítavanie zmenili prehliadač a používajú práve ten od Google. Firma tak jemne dáva užívateľom najavo, že pokiaľ chcú blokovať reklamy a nechcú čakať na načítanie videa, tak nech aspoň využijú na túto aktivitu ich vlastný prehliadač. Inak budú musieť strpieť okolo päť sekúnd dlhé načítavanie. 

YouTube trápia rozšírenia prehliadačov ako napr. AdBlock | Zdroj: Chrome Webstore

Druhá verzia je, že zatiaľ YouTube funkciu testuje na ostatných prehliadačoch a na Chrome ju implementuje neskôr. Nech už je pravda akákoľvek, je jednoznačné, že YouTube zatiaľ nevie ako blokovanie reklám natrvalo zastaviť. Akonáhle aj nejaký spôsob vymyslia, šikovní užívatelia na seba nedajú dlho čakať a ponúknu riešenie. Preto je zatiaľ málo pravdepodobné, že by v blízkej dobe prišiel absolútny zákaz blokovania reklám.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Náš tip
Šéf Googlu varuje používateľov Androidu. Nové aplikácie neinštalujte týmto spôsobom

21.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+