MojAndroid

Používatelia bezplatnej verzie webového rozhrania služby YouTube si určite všimli, že už niekoľko mesiacov zakazuje používanie softvéru na blokovanie reklamy, tzv. ad-block. Teraz sa podľa portálu AndroidCentral služba zamerala na aplikácie tretích strán, ktoré sú alternatívou k oficiálnej mobilnej aplikácii YouTube a umožňujú sledovanie videí bez reklám.

YouTube začal s blokovaním reklám v októbri

Služba začala blokovať softvér na blokovanie reklám už v októbri 2023. Ten väčšinou funguje ako rozšírenie internetového prehliadača a umožňuje blokovať reklamy na všetkých alebo konkrétnych webových stránkach. Ak sa však od októbra pokúsite pozerať video na YouTube s takýmto softvérom, tak sa jeho prehrávanie pozastaví.

YouTube titulka
Oficiálna aplikácia aplikácia YouTube

YouTube vás následne niekoľkokrát vyzve, aby ste na stránke tento softvér vypli, inak úplne zablokuje sledovanie videí v rámci vášho účtu a IP adresy. V oficiálne mobilnej aplikácii YouTube blokovanie reklám nie je možné, pokiaľ si však nestiahnete jej modifikovanú verziu.

Aplikácie tretích strán pre sledovanie YouTube končia

Pre Android však existujú aplikácie tretích strán pre sledovanie YouTube videí, ktoré dokážu obchádzať reklamy pomocou rozhrania API služby YouTube. Tá však teraz zmenila pravidlá používania svojho rozhrania API a aplikáciám tretích strán už nebude umožnené vypnúť zobrazovanie reklám.

Od pondelka 15. apríla sa v nich videá nenačítavajú vôbec, alebo sa používateľom zobrazí chybové hlásenie o nedostupnosti obsahu. Aký dôvod uvádzajú? Blokovanie reklám podľa nich ochudobňuje tvorcov obsahu na YouTube, ale samozrejme bude dôvodom aj ich zisk. Ak chce používateľ sledovať YouTube videá bez reklám, tak si musí zaplatiť predplatné YouTube Premium, ktoré na Slovensku stojí 7,19 eur mesačne.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
Náš tip
One UI 6.1 s funkciami Galaxy AI príde na ďalšie zariadenia Samsung. Je medzi nimi váš smartfón alebo tablet?
16.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+