MojAndroid

Služba YouTube už dlhšiu dobu bojuje s hoaxmi vo svojich videách a teraz sa odhodlala k tvrdému kroku. Podľa portálu TheVerge zakáže všetky antivaxerské videá.

YouTube začne mazať antivaxerské videá

Obľúbená video služba už v roku 2019 prestala zobrazovať reklamy z obsahu, ktorý šíril hoaxy proti očkovaniu. V októbri 2020 služba uviedla, že odstráni videá, ktoré šíria dezinformácie okolo vakcín proti COVID-19. Len za posledný rok zmazala viac ako 130 tisíc videí s takýmto obsahom.

očkovanie CES 2022
Očkovanie | Foto: Forbes.sk

Podľa novej politiky začne teraz blokovať aj dezinformácie o iných vakcínach, vrátane vakcíny proti chrípke, vakcíne proti HPV, vakcíne proti osýpkam, príušniciam alebo ružienke (MMR). Patriť tam budú aj hoaxy, ktoré tvrdia, že napríklad vakcína MMR spôsobuje autizmus alebo napríklad očkovanie proti chrípke spôsobuje neplodnosť.

Výnimku dostanú videá, ktoré obsahujú aj opačný pohľad a názory odborníkov

Samozrejme budú existovať aj výnimky.  YouTube bude naďalej povoľovať videá, kde ľudia zdieľajú svoje osobné skúsenosti s očkovaním bez šírenia dezinformácií. V prehlásení sa tiež uvádza, že platforma umožní videá proti očkovaniu, ak toto video obsahuje iný pohľad na očkovanie, napríklad vyhlásenia lekárov.

Hovorca YouTube pre portál The Verge potvrdil, že služba v následnosti na novú politiku ukončuje kanály veľkých antivaxerov. Patria sem napríklad Joseph Mercola, Fond na ochranu zdravia detí, Erin Elizabeth a Sherri Tenpenny.  Tí patria do  skupiny „Dezinformačný tucet“, ktorá je podľa Centra pre boj proti digitálnej nenávisti zodpovedná za väčšinu hoaxov o vakcínach.

Náš tip
Porovnanie mobilov: Najlepšie odolné mobily, ktoré nezaujmú len svojou konštrukciou
30.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+