MojAndroid

Položili ste si niekedy otázku ako zrýchliť Android smartfón? Existujú všeobecné triky, ktoré skutočne dokážu pomôcť. V tomto článku sa však bude zaoberať špecificky tým, ako zrýchliť Xiaomi, Redmi alebo POCO smartfón. Nadstavba MIUI ukrýva užitočné veci, o ktorých ste zrejme ani nevedeli. Inšpiráciu sme čerpali zo stránky GizChina.

Postupy sa oplatia hlavne v prípade menej výkonných modelov

Xiaomi vyrába pre náš trh hlavne lacnejšie zariadenia. V prípade, že by sa tomu vášmu hodilo miernejšie vylepšenie výkonu, môžete využiť niektorý z následujúcich trikov, prípadne ich aplikujte rovno všetky aplikovať pre zlepšenie používateľského zážitku. Je to veľmi jednoduché.

Redmi Note 11 zadná strana
Redmi Note 11 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Zapnite rozšírenie operačnej pamäte

Nedostatok RAM vie byť niekedy prekážkou v pohodlnom multitaskingu. Xiaomi našťastie do svojich smartfónov pridáva funkciu na rozšírenie operačnej pamäte. Táto funkcia využíva interný ukladací priestor ako dodatočnú pamäť pre RAM. Nazývame ju aj SWAP.

Aj napriek tomu, že pamäť na používateľské údaje je v porovnaní s RAM podstatne pomalšia, niekedy dokáže pomôcť uložiť potrebné dáta z aplikácií na pozadí do interného úložiska a ponechať tak danú aplikáciu zapnutú. Pre aktiváciu tejto funkcie prejdite do nastavení, konkrétnejšie do sekcie “Ďalšie nastavenia”. V časti “Rozšírenie pamäte” túto funkcionalitu aktivujte.

Zapnite automatické čistenie cache

Pre každé zariadenie s menším ukladacím priestorom platí, že ak veľkú porciu úložiska tvorí cache pamäť, daný počítač, tablet alebo telefón zvykne byť pomalší. Pokiaľ je toto váš prípad, je dobrý nápad si čistenie cache nastaviť na automatické.

Prejdite opäť do nastavení telefónu. V časti “Batéria a výkon” kliknite na menu s logom ozubeného kolieska vpravo hore a následne zmeňte automatické vymazávanie vyrovnávacej pamäte na hodnotu inú, ako “Nikdy”. Opakovanie tohto automatizovaného procesu môžete nastaviť na 1, 5, 10 alebo 30 minút. Vykonávať sa bude len za podmienky, že je obrazovka telefónu uzamknutá a nepoužívate ho.

Zakážte reklamy v systémových aplikáciách

Ak zapnete aplikáciu, ktorá je v grafickej nadstavbe MIUI vstavaná, zrejme ste si všimli, že sa v nej zvyknú nachádzať reklamy. Tie dokážu mať dopad ako na celkový výkon zariadenia, tak aj na výdrž batérie.

Vypnúť ich môžete prechodom do sekcie “Pripojenie a zdieľanie” v nastaveniach. Ďalej kliknite na “Privátna DNS”. Otvorí sa vám ďalšie okno. Zvoľte “Meno poskytovateľa Privátnej DNS” a do dialógového okna napíšte dns.adguard.com, nech je po otravných reklamách.

Vypnite alebo zrýchlite systémové animácie

Grafická nadstavba MIUI sa vyznačuje rozličnými prechodmi a animáciami. Tie môžu byť však niekedy pre lacnejšie zariadenia celkom náročné alebo vo všeobecnosti pridlhé. Tento trik na skrátenie alebo vypnutie systémových animácií asi už poznáte, no aj napriek tomu by sme ho radi opätovne zmienili. V sekcii “Ďalšie nastavenia” choďte do menu “Možnosti pre vývojárov”.

Posúvajte prstom trochu nižšie a nastavenia “Mierka animácie okna”, “Mierka animácie premeny” a “Mierka dĺžky animácie” zmeňte z 1x na 0.5x. Uvidíte drastický rozdiel v rýchlosti animácií. Prípadne ich nastavte na nulu a všetky akcie sa vykonajú takmer okamžite, v závislosti od výkonu a optimalizácie vášho konkrétneho smartfónu. Ak nastavenia pre vývojárov nevidíte, v “O telefóne” v sekcii “Všetky podrobnosti” päťkrát kliknite na “Číslo zostavy” a následne sa na zmieňovanom mieste objavia.

Udržiavajte si poriadok v ukladacom priestore

Plné úložisko môže viesť aj k väčším problémom, ako len k spomaleniu zariadenia. Preto je potrebné si na smartfóne nechávať uložené len to, čo naozaj potrebujete a zbytok môžete uložiť do počítača, na externé úložisko alebo na cloud. Nepotrebné veci by ste mali pravidelne vymazávať. V tomto ohľade vedia pomôcť napríklad aj Google Fotky, no to je téma na inokedy.

V nastaveniach nájdite “O telefóne” a následne menu “Úložisko”. Zobrazí sa vám prehľad, čo je najväčším žrútom vášho interného ukladacieho priestoru. Kliknutím na tlačidlo “Uvoľniť” sa zbavíte potenciálne nepotrebných súborov. Nebojte sa, vašich osobných dát sa to nedotkne za predpokladu, že do čistenia ručne neprirátate ďalšie veci.

Do komentárov pod článkom nám dajte vedieť, či boli tieto tipy pre vás užitočné. Aké ďalšie triky na zrýchlenie smartfónu poznáte vy?

Náš tip
Xiaomi nám ukázalo svoje TOP produkty. Toto Slováci kupujú najviac
14.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+