MojAndroid

Čínsky výrobca elektroniky Xiaomi má okrem smartfónov v portfóliu množstvo zaujímavých “gadgetov”, ktoré vedia uľahčiť život. Ponúka aj celkom komplexné riešenie smart domácnosti, ktoré je cenovo dostupné a funguje veľmi dobre. Xiaomi smart domácnosť je na trhu už nejaký ten čas a pomaly pribúdajú nové a nové “gadgety”, ktoré ju stále posúvajú dopredu.

Náš tip
Inteligentná domácnosť: Automatizácia, bezpečnosť a inteligentné osvetlenie aj u vás doma [JAR/2018]

Xiaomi Gateway

Základom Xiaomi smart domácnosti je Xiaomi Mi Gateway. Je to brána, ktorá sa zapojí do elektrickej zásuvky. Bez nej zariadenia smart domácnosti nevedia medzi sebou komunikovať, no existujú aj výnimky, ktoré ku svojej plnej funkčnosti túto bránu nepotrebujú (napríklad žiarovka Yeelight). Cena Xiaomi Gateway sa pohybuje okolo 20 €, čo naozaj nie je veľa. Aby to všetko fungovalo, je potrebné WiFi pripojenie, pomocou ktorého bude brána, ale aj zariadenia komunikovať.

Keďže je smart domácnosť stále pripojená k internetu, ovládať ju viete odkiaľkoľvek, stačí vám len smartfón, aplikácia a internetové pripojenie. Okrem základnej komunikácie môže Xiaomi Gateway poslúžiť ako lampa, keďže po obvode dokáže svietiť farbou, ktorú si nastavíte. Vyzerá to naozaj pekne, intenzita osvetlenia sa dá tiež meniť. Aby toho nebolo málo, nachádza sa tu aj reproduktor. Ten slúži na prehrávanie rádia, ktoré viete pustiť priamo z aplikácie Mi Home. Problém je, že naladíte len čínske internetové rádiá.

Kúpiť Xiaomi Gateway

Xiaomi Yeelight – smart žiarovka

Táto žiarovka dokáže fungovať aj samostatne, bez brány Xiaomi Gateway. Stačí namontovať namiesto vašej starej žiarovky a zapáliť svetlo vypínačom. Následne v aplikácii Mi Home prípadne Yeelight vyhľadať žiarovku, pripojiť k domácej WiFi a hotovo. Už môžete svoje svetlo ovládať priamo z vášho smartfónu odkiaľkoľvek.

Pokiaľ si nepamätáte či ste zhasli, jednoducho sa pozriete v aplikácii. Svetlo môžete zapnúť alebo vypnúť, nastaviť jeho intenzitu a taktiež farbu. Existuje aj čiernobiela žiarovka, tam si farbu nenastavíte.  Pokiaľ potrebujete nastaviť časovač nie je žiadny problém. Sami si vyberiete, kedy sa svetlo zapne alebo vypne, k hlavnému vypínaču už vôbec nemusíte chodiť.

Verzia: 5.1.16
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.1.16
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 3.1.20
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.1.20
Aktuálna cena: Zdarma

Kúpiť Xiaomi Yeelight

Teplomer

Zákazník má na výber z dvoch možností. Xiaomi predáva teplomer s displejom alebo bez neho. Pokiaľ chcete mať informácie v smartfóne, obidva je potrebné spárovať s Mi Gateway. To ale nie je nič ťažké a zvládne to každý. Potom už môžete vo svojom smartfóne monitorovať teplotu a vlhkosť všade tam, kde sa tieto teplomery nachádzajú.

Kúpiť Xiaomi teplomer bez displeja

Kúpiť Xiaomi teplomer s displejom

Senzor pohybu

Čo by to bola smart domácnosť bez senzorov pohybu. Tento od Xiaomi môžete umiestniť na stenu, pod stôl, prípadne na nejaký iný povrch. Po jeho inštalácii je možné otáčať ho až o 180 stupňov horizontálne a 90 stupňov vertikálne. Na základe detekcie pohybu, prípade zmeny osvetlenia, je možné napríklad automaticky zapnúť svetlo. Zariadenie nie je schopné pracovať samostatne, potrebuje k tomu Gateway.

Kúpiť Xiaomi senzor pohybu

Senzor otvárania dverí a okien

V prípade vniknutia cudzej osoby do domu alebo bytu sa takýto senzor môže hodiť. Automaticky zaznamená to, že dvere alebo okno boli otvorené a okamžite informuje v aplikácii. Keďže píšeme o smart domácnosti, tak po otvorení dverí sa môže napríklad automaticky spustiť nahrávanie kamery a páchateľa je následne možné ľahko identifikovať. Stačí si len vybrať, čo má ktoré Xiaomi smart zariadenie po otvorení dverí urobiť.

Kúpiť Xiaomi senzor otvárania dverí

Smart kamera

Xiaomi má v ponuke aj rôzne druhy kamier k svojej smart domácnosti. Jednou takou je aj Xiaomi miija smart 720p kamera. Ako už z názvu vyplýva, dokáže nahrávať video maximálne v HD rozlíšení. Vďaka integrovaným led diódam dokáže urobiť fotografie v úplnej tme až do vzdialenosti 9 metrov. Ponúka aj slot pre pamäťovú kartu a aj mikrofón s reproduktorom. Samozrejme, k svojej správnej činnosti potrebuje spolupracovať s Xiaomi Gateway a aplikáciou Mi Home.

Kúpiť Xiaomi smart kamera

Čistička vzduchu

Táto čistička je vybavená OLED displejom ktorý vám ukáže teplotu alebo vlhkosť. Obsahuje trojitý filter, ktorý odstráni až 99,99 % prachových čiastočiek. Zariadenie vás upozorní, kedy je potrebné filter vymeniť. Pochváliť sa môže nízkou mierou hluku, nízkou spotrebou a veľmi dobrým výkonom.

Kúpiť Xiaomi čistička vzduchu

Záver

Xiaomi teda ponúka veľké množstvo zariadení, ktoré vedia spolu komunikovať a uľahčiť život ich majiteľovi. Toto všetko je možné zaobstarať za veľmi slušné ceny. V porovnaní s konkurenciou sú tieto ceny úplne zanedbateľné.

21.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+