MojAndroid

Posledný štvrťrok bol z pohľadu predaja smartfónov jeden z najprekvapivejších v posledných rokoch. Podľa portálu GizmoChina sa čínskej značke Xiaomi podarilo v rebríčku najpredávanejších výrobcov preskočiť americkú spoločnosť Apple.

IDC Q3 2020 predaje smartfónov

Xiaomi po prvýkrát na treťom mieste

Portál pri tomto tvrdení vychádza zo správy analytickej spoločnosti International Data Corporation (IDC). Podľa nej odsunula značka Xiaomi konkurenčný Apple na štvrté miesto a s 46,5 miliónmi predanými smartfónmi obsadila tretie miesto. Jej podiel na trhu bol 13,1 %.

Medziročný nárast predajov jej smartfónov bol neuveriteľných 42 %. Xiaomi ťažilo aj z predajov modelov samostatnej značky Redmi. Americkému Applu klesli medziročne predaje o 10,6 %. Celkovo v tomto období predal 41,6 miliónov iPhonov. Treba pripomenúť, že vlajkové smartfóny Apple iPhone 12 boli predstavené až v tomto štvrťroku.

Najpredávanejším výrobcom je naďalej Samsung

Prvé miesto už tradične patrí Samsungu. Juhokórejskému výrobcovi v tomto období pomohli vlajkové lode Samsung Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Note 20. Celkovo predal 80,4 miliónov smartfónov Galaxy, čo mu zabezpečilo podiel na trhu 22,7 %. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku to je ale len malé zlepšenie o 2,9 %.

Samsung Galaxy Note 20 reproduktor

Druhý Huawei zaznamenal dokonca medziročný pokles o 22 %.  Dôvodom môže byť zákaz amerického ministerstva obchodu, ktorý nedovoľuje Googlu poskytovať Huawei smartfónom Google aplikácie. Čínska spoločnosť predala od júla do septembra 51,9 miliónov smartfónov. Jej podiel na trhu bol vďaka tomu 14,7 %. Prvú päťku uzatvára ďalší čínsky výrobca Vivo, ktorý predal 31,5 miliónov smartfónov. Jeho podiel na trhu bol 8,9 %.

Huawei Mate 40 Pro

Celkovo sa od 1. júla do 29. októbra predalo 353,6 miliónov smartfónov. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku to je pokles o 1,3 %. Vzhľadom k súčasnej epidémii koronavírusu, ktorá zapríčinila horšiu ekonomickú situáciu ľudí vo väčšine krajín, je to očakávaný pokles. V poslednom štvrťroku sa očakávajú väčšie predajné čísla. Ovplyvnia ich vianočné sviatky a aj nové modely Apple iPhone 12 alebo Huawei Mate 40.

Náš tip
Motorola aktualizuje svoje smartfóny na Android 11 a Android 10. Ktoré a kedy?

 

31.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+