V poslednom čase pracujú výrobcovia na nových možnostiach zachytenia obrazu v smartfónoch. Nedávno pribudli teleobjektívy s dvoj až trojnásobným priblížením, dočkali sme sa aj ultra-širokouhlých objektívov. Tie zase fotografovanú scénu “oddialia”, čím sa na fotografiu dostane viac.

Zariadenia s optickým priblížením sme tu už mali dávnejšie. Potrebovali ale viac priestoru na to, aby sa objektív mohol pohybovať. To je v dnešnom svete tenkých smartfónov nemysliteľné. Výrobcovia preto vymýšľajú nové spôsoby, ako obraz priblížiť. Jedným z nich je tzv. periskopický objektív. Ako prvý s ním prišiel Huawei v modeli P30 Pro. Jeho základom je, že pred objektívom je vložené zrkadlo, ktoré otáča obraz o 90 stupňov smerom k objektívu. To umožní lepšie priblíženie pri zachovaní minimálnej hrúbky smartfónu, keďže celý mechanizmus je v zariadení uložený pozdĺžne a nevytŕča.
Poďme ale k Xiaomi. Čínsky výrobca si nechal patentovať novú technológiu, ktorá využíva práve periskopický objektív. Patent hovorí o jednom hlavnom objektíve a minimálne jednom “pomocnom”. Práve týmto pomocným by mali byť periskopický objektív. Tu vznikajú dve otázky. Prvou je, či Xiaomi technológiu neokopírovalo od Huawei, no a druhou, kedy uvidíme prvý smartfón s periskopickým objektívom od Xiaomi. Hovorí sa o tom, že by mohol byť prvýkrát použitý v novom smartfóne z radu Mi Mix.
Mate tam chybu vtexte… “Jeho základom je, že obraz dopadá na objektív pod uhlom 90 stupňov, čo umožní lepšie priblíženie pri zachovaní minimálnej hrúbky” obraz na objektiv dopadá úplne normálne, len pred objektiv je vložený opticky hranol, či zrkadlo a ten otáča dopadajúci obraz o 90° smerom k objektívu a naslrdne obrazovému snímaču.
S technologiou prisiel Corephotonics, od nich ju pouzil OPPO aj Huawei ale Corephotonics odkupil samsung.