MojAndroid

Do rúk sa nám dostal aj najnovší vlajkový model čínskej spoločnosti Xiaomi. Je ním Xiaomi Mi 8, ktorý ponúka parametre vlajkovej lode, no stojí oveľa menej. Doteraz najnovším modelom zo série vlajkových lodí bol Xiaomi Mi 6. Výrobca vynechal sedmičku a prešiel rovno na číslo 8. Hlavným dôvodom má byť fakt, že nový model je vo viacerých modeloch iný a nie je len akousi menšou evolúciou. Podobný systém číslovania sme už mohli vidieť aj pri Huawei, ktorá preskočila z modelu P10 rovno na P20.

Dôvodom bolo taktiež veľké množstvo noviniek, ktoré najnovšia vlajková loď oproti predchodcovi ponúka. Čo sa teda zmenilo? Najväčšou evolúciou prešiel displej. Konkrétne jeho pomer strán sa zmenil zo štandardných 16:9 na 18,7:9. Uhlopriečka taktiež zaznamenala veľký skok, z pôvodných 5,1″ rovno na 6,21″. Displeju musel ustúpiť skener odtlačkov prstov,  ktorý si tentokrát našiel svoje miesto na zadnej strane zariadenia.

Konštrukcia a dizajn: Toto sme už niekde videli

Najnovší Xiaomi Mi 8 sa náramne podobá na iPhone X. Či už prednou stranou s výrezom v displeji, ktorý akoby z oka vypadol spomínanému iPhonu, alebo aj zadnou stranou a rozložením duálneho fotoaparátu s LED bleskom v strede medzi objektívmi. Konštrukčné spracovanie je ale na najvyššej úrovni, presne také, aké by sme od vlajkovej lode očakávali. Na test sme získali bielu verziu, ktorá veľmi slušne odoláva odtlačkom prstov. Pokiaľ nechcete svoj smartfón neustále leštiť, určite odporúčame  túto farebnú kombináciu. Predná  strana, samozrejme, zostala čierna. Tej dominuje obrovský Super AMOLED displej s uhlopriečkou až 6,21 palca a Full HD rozlíšením. Rámiky okolo neho sú naozaj minimálne, spodná brada je trochu väčšia, napríklad taký OnePlus 6 či iPhone X ju  dokázali zmenšiť ešte viac.

Pri pohľade na boky zariadenia zaujme hlavne ten pravý. Nachádza sa tu tlačidlo zapnutia/vypnutia obrazovky a nechýba ani dvojtlačidlo regulácie hlasitosti priamo nad ním. Toto riešenie by bolo ideálne, keby bolo ovládanie hlasitosti na ľavej strane. Ľahko by sa mohlo stať, že pri odblokovaní smartfónu rovno nastavíte aj inú úroveň hlasitosti. Keď už sme pri strane ľavej, tá obsahuje prepážku na dve SIM karty, pričom tú pamäťovú do neho nevložíte. Na spodnej strane sa nachádza mriežka reproduktora, mikrofón a USB-C konektor, ktorý je už štandardným vybavením aspoň stredne drahého zariadenia.

Na zadnej strane nájdeme dva objektívy fotoaparátu, LED blesk a skener odtlačkov prstov. Samozrejme  nechýba ani už dobre známe logo MI. Telefón dosahuje rozmery 154.9 x 74.8 x 7.6 mm a v ruke sa drží veľmi dobre. Je to hlavne vďaka zaobleniu zadnej strany pri krajoch. Telefón obsahuje kovový rámik, predná aj zadná strana sú sklenené. Miernym sklamaním môže byť chýbajúca certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode, ktorá už býva štandardným vybavením vlajkových lodí. Na rôznych videách je možné vidieť, že pobyt vo vode nejaký čas vydrží, no rozhodne to neodporúčame skúšať.

Možnosti odomykania: Skener odtlačkov prstov a odomknutie pomocou tváre

Skener odtlačkov prstov sa oproti minuloročnému modelu presunul na zadnú stranu. Vďaka tomu sa mohol zväčšiť displej. Jeho nahmatanie ukazovákom je veľmi jednoduché, prst vám pri uchopení sadne priamo naň. Nastavenie odomykania pomocou skeneru je intuitívne a rýchle, nie je s ním žiadny problém. Keď ho už máme nastavený, odomykanie je naozaj bleskové. Položíte prst a máte odomknuté. Funguje spoľahlivo a bleskovo rýchlo. V nastaveniach je, samozrejme, možnosť pridať aj viac odtlačkov prstov, takže nemusíte mať nastavený len jeden prst.

Odomykanie pomocou tváre je zvládnuté naozaj výborne a patrí medzi tie najrýchlejšie. O trochu rýchlejšie ponúkajú snáď  len smartfóny značky OnePlus. Nastavenie je znovu veľmi jednoduché, stačí naskenovať tvár a hotovo. Odblokovanie týmto spôsobom môžete uskutočniť dvojitým poklepaním po displeji, pričom ten sa rozsvieti a stačí sa na telefón pozrieť. Rovnako to funguje aj pri stlačení tlačidla zamykania obrazovky. Stlačíte, pozriete na telefón a máte odomknuté. Má to ale jeden háčik. Pomocou tváre dokázali smartfón odomknúť aj dvaja moji kolegovia, takže určite by som to neoznačil za bezpečné. Môže to byť spôsobené aj tým, že naše zariadenie obsahuje MIUI 10 Developer ROM.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+