MojAndroid

Microsoft neustále rozširuje svoje pole pôsobnosti a aktuálne sa rozhodol rozšíriť aj Google Chrome, a to doslova. Páni z Microsoftu si vzali na paškál bezpečnosť a prichádzajú so svojím prvým rozšírením pre Google Chrome.

Náš tip
Microsoft Office je dostupný pre všetky Chromebooky
Náš tip
Microsoft Edge prichádza ako prehliadač na Android do Obchodu Play

Ochrana proti phishingu a malwaru

Google Chrome je aktuálne najpoužívanejším internetovým prehliadačom a pri surfovaní po internetových stránkach jeho služby využíva viac ako 50 % používateľov. Takéto množstvo ľudí predstavuje pre potenciálnych útočníkov veľkú príležitosť. Útočníci sa môžu prostredníctvom sociálneho inžinierstva dostať k množstvu citlivých dát. Okrem zbierania dát dokážu tiež využiť výkon vášho počítača na ďalšie útoky.

Techniky sociálneho inžinierstva sú rôzne. Môžu mať podobu phishingového e-mailu či phishingovej webovej stránky. Google si je toho veľmi dobre vedomý. Internetový prehliadač Chrome vás pred škodlivými stránkami dokáže do istej miery ochrániť. Tu však vstupuje do hry Microsoft s tvrdením, že ich internetový prehliadač Edge poskytuje najvyššiu úroveň ochrany voči útokom sociálneho inžinierstva. Svoje tvrdenie opiera o štúdiu spoločnosti NSS Labs, ktorej výsledky sú premietnuté do nasledovného grafu.

Windows Defender pre Google Chrome

Aj napriek tomu, že Microsoft drží prvenstvo na poli operačných systémov, medzi internetovými prehliadačmi už taký úspešný nie je. Microsoft Edge sa aktuálne nachádza na konci pomysleného zoznamu. Ak nepatríte (a nechcete patriť) medzi hŕstku používateľov prehliadača Edge a chcete zvýšiť stupeň ochrany, má pre vás Microsoft riešenie. Tým je rozšírenie Windows Defender Browser Protection.

Pridaním tohto rozšírenia do prehliadača Google Chrome vytvoríte druhú vrstvu ochrany, ktorá vás ochráni pred 99 % útokov využívajúcich techniky sociálneho inžinierstva. Rozšírenie funguje na princípe porovnávania URL adries zadaných do internetového prehliadača s neustále aktualizovanou databázou podozrivých a škodlivých URL adries. V prípade, že rozšírenie Windows Defender Browser Protection rozpozná vami zadanú URL adresu ako škodlivú, okno prehliadača zčervená a pomocou tlačidla Back to safety vás presmeruje na prázdnu stránku (about:blank).

Funkčnosť rozšírenia si môžete vyskúšať pomocou série internetových stránok priamo od spoločnosti Microsoft, ktoré simulujú rôzne druhy pokusov o narušenie.

https://demo.smartscreen.msft.net/

Pridáte nové rozšírenie od Microsoftu do svojho internetového prehliadača alebo sa budete spoliehať výhradne na technológiu od spoločnosti Google? Dajte nám vedieť v diskusii.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+