MojAndroid

Pamätáte si ešte Xiaomi Mi 6? Možno sa nájde aj niekto z čitateľov, čo ho nedávno mal. Bol to smartfón s procesorom Snapdragon 835, 4-6 GB RAM, 3350 mAh baterkou, 12 MPx zadným fotoaparátom a 5,15 palcovým FullHD displejom. Niekomu v Číne sa totiž podarilo rozbehnúť Windows 10 na Xiaomi Mi 6, píše GizmoChina.

Windows 10 na Xiaomi Mi 6

Možno viete o tom, že je možné spustiť upravené verzia Androidu na rôznych smartfónoch. Ale existujú aj projekty alternatívnych operačných systémov, ktoré sú dostupné pre Androidy. Jedným z nich je Windows on ARM, ktorého podstata je priniesť Windows na mobilné zariadenia, postavené na architektúre ARM. Táto verzia nie je len orezanou verziou Windowsu, ktorý poznáte z počítačov ale plnohodnotný Windows. To znamená, že je schopný spúšťať .exe súbory a má funkcie, ktoré poznáte a milujete z počítačov. Po nainštalovaní Windowsu to vyzerá nejak takto:

Windows 10 na Xiaomi Mi 6
Windows 10 na Xiaomi Mi 6

Na tejto obrazovke si používateľ vyberá jazyk klávesnice. To nám pripomína demo, ktoré Qualcomm ukázal pred časom, na ktorom bol notebook so Snapdragonom 820. Ten notebook bežal práve na spomínanom Windows 10 on ARM, úžasné je to, že to bol Windows na mobilnom procesore. Notebook bol schopný rozbehnúť hry, ako napríklad World of Tanks, prehrávať 4K videá, spustiť MS Office 2019 a mal všetky základné funkcie procesora i3.

To všetko dokazuje, ako ďaleko sú entuziasti ochotní zájsť, aby si upravili alebo vylepšili zariadenie. Zatiaľ nie je jasné, kto to bol, komu sa to podarilo a ani ako dobre ide tento systém. Tak či tak, je to úžasné, čo všetko je možné s ochotou a nadšením.

Nová služba: Nákupný poradca

Videli ste už našu novú rubriku Nákupný poradca? Máme tam kopu článkov a výberov rozličných zariadení. Nájdete tam napríklad prehľad najlepších Android TV boxov, s ktorými bude každá telka smart alebo najlepšie bezdrôtové (bluetooth) slúchadlá.

14.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+