Wi-Fi Aliancia začala oficiálne certifikovať zariadenia, ktoré podporujú Wi-Fi 7, ďalšiu generáciu bezdrôtového pripojenia k internetu. Certifikácia zaručí súčinnosť všetkých Wi-Fi 7 zariadení. V roku 2024 sa môžeme tešiť aj na nové technologické produkty, ako sú telefóny, notebooky a smerovače vybavené týmto štandardom, informuje TheVerge.
Už teraz sa hovorí o obrovskom zvýšení rýchlosti a efektívnosti v porovnaní s Wi-Fi 6E. Wi-Fi 7 bude zrejme najlepším riešením bezdrôtového pripojenia k internetu pre tých, ktorí radi streamujú pri vysokej šírke pásma. Na svoje si prídu aj hráči, ktorí potrebujú nízku latenciu pri hraní hier.
Virtuálna realita je v súčasnosti veľmi populárna a ľudia chcú aj naďalej pracovať z domu či komunikovať cez Zoom. Kevin Robinson, generálny riaditeľ Wi-Fi Alliance, pre The Verge povedal, že Wi-Fi 7 je prvou generáciou postavenou od základov pre pásmo 6 GHz – s rýchlejším a širším rozsahom bezdrôtového spektra, ktoré prvýkrát začali využívať Wi-Fi 6E zariadenia.
Zopár smerovačov s Wi-Fi 7 je na trhu dostupných už teraz. Hovoríme o smerovačoch ako Netgear, TP-Link a Eero, ktoré môžu ale aj nemusia získať certifikáciu – existujúce smerovače Wi-Fi 6 spoločnosti Eero sa nezobrazujú v certifikovanom zozname produktov aliancie. To neznamená, že v budúcnosti nebudú dobre fungovať so zariadeniami s novou technológiou. Mať certifikované zariadenie ale v každom prípade znamená stávku na istotu.
Dvojnásobná šírka pásma a lepšia efektivita
Okrem certifikácie sa na Wi-Fi 7 nič nezmenilo. Stále ponúka dvojnásobnú šírku pásma kanála – od 160 MHz do 320 MHz – v porovnaní s najrýchlejšími zariadeniami na štandardoch Wi-Fi 5, 6 alebo 6E, čo znamená potenciál pre bezdrôtové sťahovanie rýchlosťou viac ako dva gigabajty za sekundu.
V budúcnosti by mala pribudnúť funkcia Multi-Link Operation (MLO), čo je v podstate agregácia bezdrôtových liniek – súčasného pripojenia v dvoch alebo troch pásmach 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz, čo vám poskytne vyššiu rýchlosť a väčšiu stabilitu od chvíle, keď vyjdete z dosahu 1. pásma. V prípade výpadku, alebo straty signálu sa nebudete musieť znova pripájať k inému pásmu.

MLO tiež ponúka výhodu latencie. Každé pripojenie totiž závisí od vysielacieho času – času, ktorý router potrebuje na to, aby čo najrýchlejšie vyslal pakety do siete. V prípade že sú dostupné všetky tri pásma súčasne, je to hračka. To môže predstavovať veľkú výhodu v prípade preťaženej siete. V reálnych podmienkach však nebude každý smerovač podporovať pripojenie ku všetkým trom pásmam naraz.
Cenovo dostupnejší router môže napríklad spájať iba dve pásma naraz. To je však vždy lepšie ako teraz, keď najlepšie smerovače stále podporujú iba jedno pripojenie na zariadenie. V prípade, že budete chcieť využiť všetkých vymožeností štandardu Wi-Fi 7, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.