MojAndroid

Sieť pre ochranu spotrebiteľov zaslala spoločne s Európskou komisiou spoločnosti Meta, ktorá vlastní aplikáciu WhatsApp, list. V tomto liste jeho autori vyzývajú spoločnosť, aby podnikla kroky, ktoré vyriešia obavy o súkromie jej používateľov. Očakáva sa od nich aj aktualizovanie svojich podmienok poskytovania služieb, a tiež aj spomínané zásady ochrany osobných údajov. Ako tvrdí Európska komisia, mali by týmto spôsobom spotrebiteľov jasne informovať o ich podnikaní.

Hlavným cieľom tohto listu bolo, aby WhatsApp odprezentoval budúce plány s aktualizáciami zmluvných podmienok. Takto by spotrebitelia zistili, či chcú naďalej aplikáciu používať aj po ich prípadnej zmene. Taktiež sa od spoločnosti žiada, aby objasnila, či z obchodných politík, ktoré sa týkajú osobných používateľských údajov, získava príjmy. Komisár pre spravodlivosť, Didier Reynders, sa k situácii vyjadril takto:

“WhatsApp musí zabezpečiť, aby používatelia rozumeli tým informáciách, s ktorými súhlasia, a taktiež aj to, ako sú ich údaje používané na obchodné účely, najmä či sú poskytované obchodným partnerom. Očakávam, že WhatsApp bude plne rešpektovať pravidlá Európskej Únie, ktoré chránia spotrebiteľov a ich základné práva.”

Didier Reynders, komisár pre spravodlivosť

List, ktorý bol zaslaný nedávno, bol nazvaný len ako dodatočný. WhatsApp už totiž jeden takýto list dostal, a to v januári tohto roka. Pôvodná správa riešila problematiku viacerých aktualizácií, ktoré boli realizované v roku 2021. Spoločnosť v odpovedi na tento list ukázala, že používateľom poskytuje všetky potrebné informácie o svojich aktualizáciách. Či už cez upozornenia v aplikácii, alebo cez centrum pomoci. To, že tieto informácie poskytuje veľmi chaotickým spôsobom, už neuviedla. Používatelia tento spôsob považujú za nedostatočný a mätúci.

Momentálne má spoločnosť presne jeden mesiac na to, aby orgánom na ochranu spotrebiteľov dokázala, že postupy a aktualizácie, ktoré aplikácia využíva, neodporujú spotrebiteľským právam Európskej Únie. Ak vás zaujímajú bližšie informácie o činnosti siete na ochranu spotrebiteľov, detailnejšie informácie nájdete v tejto správe.

Náš tip
Disney+ je oficiálne na Slovensku. Čo všetko prináša?

16.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+