MojAndroid

Webový prehliadač. Používame ho prakticky každý deň, no pritom si vôbec neuvedomujeme, že práve táto bežná súčasť našich zariadení sa môže v okamihu zmeniť na vstupnú bránu pre škodlivý kód rôzneho druhu. 

Stojí za tým naša prirodzená zvedavosť kombinovaná s nezáujmom o dodržiavanie pravidiel, ktoré nás síce môžu chrániť, no súčasne nás dosť obmedzujú. Nepomáha tomu ani skutočnosť, že riziká online priestoru sa zo strany jednotlivca vyhodnocujú len veľmi ťažko.

Len málokto si uvedomuje, aké obrovské množstvo informácií prechádza práve cez webový prehliadač. Niektoré dáta majú citlivejšiu povahu, iné slúžia len na zabezpečenie technického fungovania, ďalšie zasa predstavujú neškodný dokument od kolegu. V rozsiahlej spleti jednotiek a núl sa však skrýva aj nebezpečenstvo.

Web | Foto: Unsplash.com

Spoznajte možnosti svojho prehliadača

Väčšina moderných webových prehliadačov sa do istej miery snaží používateľa chrániť aj bez zapnutia špeciálnych nastavení, v praxi to nemusí postačovať. Ochrana proti stiahnutiu škodlivých súborov alebo varovanie pred podozrivými webovými stránkami nie sú ničím výnimočným, avšak možných útokov cez prehliadač je omnoho viac.

Práve preto je dôležité dodržiavať aspoň základné zásady pre bezpečnejší pohyb na internete. Okrem toho je veľmi vhodné, ba priam žiadané, preskúmať všetky nastavenia svojho obľúbeného webového prehliadača. 

Väčšina používateľov k tomu totiž pristupuje tak, že si prehliadač stiahne, nainštaluje a okamžite ho používa. To je trochu škoda, pretože nastavenia zvyknú skrývať celý zástup pomocných ochranných mechanizmov, cez ktoré môžete zvýšiť bezpečnosť prehliadača

Vybrané prehliadače, ako napríklad populárny Google Chrome dokonca obsahujú priamo funkciu “Kontrola bezpečnosti”. Je to skutočne užitočná vec. Stlačením jediného tlačidla dochádza ku kontrole najzákladnejších oblastí. 

Zistí sa, či je prehliadač aktualizovaný na najnovšiu verziu, dôjde ku kontrole používaných rozšírení a overí sa používanie bezpečného prehliadania. Súčasne sa prehliadač pozrie na to, akým spôsobom je narábané s heslami.

Kontrola bezpečnosti v Chrome | Foto: Miroslav Mudroň

Tieto veci pritom patria na zoznam základov. Pravidelná aktualizácia operačného systému a webového prehliadača je v dnešnom digitálnom svete nutnosťou. Nové verzie odstraňujú chyby a možné zraniteľnosti, preto sa im netreba vyhýbať.

Funkcia pre bezpečné prehliadanie sa nás zase snaží strážiť pred najčastejšími nástrahami. V kombinácii s tradičným bezpečnostným riešením môže ísť o nečakane silný nástroj. Niekedy stačí veľmi málo, jeden zlý klik a všetko sa to mení na nočnú moru. Zabudovaná ochrana voči tomu obvykle dokáže zakročiť.

Za zmienku stojí aj nastavenie, ktoré sa stará o prácu so súbormi cookies a vyskakovacími oknami. Aj týmto veciam je vhodné venovať pozornosť. Okrem toho by ste sa mali oboznámiť s tým, aké sú najčastejšie formy útokov cez webový prehliadač. Získate všeobecný prehľad, čo v kombinácii so sedliackym rozumom dokáže ochrániť v nejednom prípade. 

Ochranné funkcie a sedliacky rozum

O tom, že netreba klikať na každý odkaz, výzvu či banner snáď netreba hovoriť bližšie. Nie každý e-mail stojí za otvorenie, a nie každá správa si zaslúži reakciu. Vždy platilo a bude platiť, že na internete si treba všetko viackrát overiť. Čím lákavejšie alebo naliehavejšie niečo pôsobí, tým opatrnejšie k tomu treba pristupovať. 

Či sa nám to už páči alebo nie, webový prehliadač predstavuje vstupnú bránu pre útočníkov a zákerné škodlivé kódy. Od sociálneho inžinierstva, cez tradičný malvér a pochybné skripty ťažiace kryptomeny až po sofistikované podvody. S tým všetkým sa môžeme stretnúť v prostredí prehliadača, ktorý je len nástrojom na sprostredkovanie obsahu. 

Konečné rozhodnutie je, našťastie, väčšinou na nás. My sami sa rozhodujeme, ktoré weby navštevujeme, a na ktoré odkazy klikáme. Ochranné funkcie robia čo môžu, no pomyselný ochranný val musíme podporiť aj svojou obozretnosťou. Prehliadač si preto vždy aktualizujte, dobre nastavte a hlavne ho používajte s rozumom. 

Téma bezpečného používania moderných technológií je veľmi komplexná. Pravidelne sa jej venuje portál bezpecnenanete.sk, kde nájdete vždy aktuálne informácie z tejto oblasti.

Náš tip
Online hry a ochrana osobných údajov: Na čo si dávať pozor?
30.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+