MojAndroid

Asi si uvedomujete, že výrobná cena prakticky ktoréhokoľvek produktu sa nerovná tej, za ktorú sa predáva. Podobnej téme sme sa venovali dávnejšie, kedy sme rozoberali reálnu výrobnú cenu vlajkovej lode Samsung Galaxy S23 Ultra. V článku nájdete aj diagram percentuálneho rozdelenia nákladov na jednotlivé súčasti tohto mobilného telefónu. Na platforme X sa teraz objavila správa informujúca o výrobnej cene najnovších iPhonov. Koľko stoja jednotlivé súčiastky potrebné na výrobu iPhone 15? Majú aj reálne vyššiu hodnotu ako ich predchodca, iPhone 14? Nové iPhony v krátkosti porovnáme aj s výrobnou cenou spomínaného modelu Samsung Galaxy S23 Ultra.

Nový iPhone má v skutočnosti oproti predchodcovi vyššiu hodnotu

Poďme rovno k veci. Séria iPhone 15 je o 8 až 16 % drahšia na výrobu v porovnaní s predošlou generáciou, pričom ceny ostali pre väčšinu modelov nezmenené (minimálne v Spojených štátoch). V sumáre sú náklady potrebné na výrobu jedného telefónu zo série iPhone 15 nasledovné:

  • iPhone 15: $423, 16 % nárast oproti smartfónu iPhone 14. Prirážka dosahuje 53 %.
  • iPhone 15 Plus: $442, 10 % nárast oproti smartfónu iPhone 14 Plus. Prirážka dosahuje 49 %.
  • iPhone 15 Pro: $523, 8 % nárast oproti smartfónu iPhone 14 Pro. Prirážka dosahuje 52 %.
  • iPhone 15 Pro Max: $558, 12 % nárast oproti smartfónu iPhone 14 Pro Max. Prirážka dosahuje 47 %.

Percentuálny pomer prirážky samozrejme hľadí na cenu pre americký trh. U nás je samozrejme táto čiastka markantne vyššia, keďže aj ceny nových iPhonov sú pre náš trh vyššie. Pokiaľ ide o peňažnú hodnotu jednotlivých komponentov, tak najdrahšou súčasťou je trochu nezvyčajne samotný čipset na úrovni $130. Vyššia cena by mala byť zapríčinená využitím najvyspelejšieho 3 nm výrobného procesu.

iPhone 15 Pro Max
iPhone 15 Pro Max | Zdroj: Apple.com

Drahší zvykne byť displej, ktorý v tomto prípade amerického giganta stál $115 za kus. Odkupuje ich od spoločnosti Samsung. Rámik telefónu je po novom titánový, čo malo za následok až 43 % nárast ceny v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Táto súčasť stojí až $50. Nový teleobjektív potom vytvárajú viaceré spoločnosti, vrátane gigantov ako LG či Sony. Vychádza na $30. Celú dobu je samozrejme reč o komponentoch použitých na výrobu najlepšie vybaveného modelu iPhone 15 Pro Max. Výrobná cena konkurenčného Samsungu Galaxy S23 Ultra je pre porovnanie $469.

Tabuľka cien súčiastok potrebných na výrobu Samsungu Galaxy S23 Ultra

Komponent % nákladov Približná cena
Čipset + konektivita 35 % 152 €
Displej 18 % 78 €
Fotoaparát 14 % 61 €
Pamäť 11 % 48 €
Konštrukcia 8 % 35 €
Ostatné 15 % 65 €

Náš tip
Ako si nastaviť upozornenie na zemetrasenie na svojom telefóne? | Návod

19.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+