MojAndroid

Hoci sa indukčné, alebo bezdrôtové nabíjanie mobilných zariadení zatiaľ nestalo masovou záležitosťou, mnohí používatelia už o ňom aspoň počuli a majú o tomto spôsobe nabíjania akú-takú predstavu. Nie je to nič zložité, stačí telefón položiť na špeciálnu indukčnú podložku a nabíjanie okamžite začne. Samozrejme, tento typ nabíjania musí podporovať aj telefón, niektoré modely majú potrebný hardvér zabudovaný priamo v sebe, u iných je nutné doplniť ho vo forme špeciálneho zadného krytu s indukčnou cievkou. Cieľom je samozrejme zjednodušiť spôsob nabíjania a odstrániť nutnosť pripájať smartfón k nabíjačke káblom.

Náš tip
Samsung Galaxy S4 podporuje bezdrôtové nabíjanie, potrebuje špeciálny kryt

Takýto bezdrôtový spôsob nabíjania má však niekoľko nedostatkov. Nabíjanie trvá dlhšie než pri použití bežnej nabíjačky, nie je až také efektívne a hodne elektriny sa pri ňom vyplytvá, no a v neposlednom rade, funguje len na veľmi krátke vzdialenosti. Kórejskí vedci z tamojšieho Inštitútu vedy a technológie však pracujú na systéme, ktorý umožní bezdrôtové nabíjanie až na vzdialenosť približne 5 metrov. Umožní to technológia s názvom Dipole Coil Resonant System (DCRS). DCRS je vylepšením pôvodnej technológie Couple Magnetic Resonace System (CMRS), ktorá bola vytvorená na známom Massachusettskom technologickom inštitúte.

Bezdrôtové nabíjanie DCRS b Bezdrôtové nabíjanie DCRS c

Kórejskí vedci tvrdia, že ich variant je v mnohom lepší, má väčší rozsah a umožňuje efektívnejšie nabíjanie. DCRS navyše využíva magnetické polia takého typu, že dokážu elektrinou napájať dokonca aj väčšie zariadenia, ako televízory či notebooky. Vedúci výskumného projektu, Chun Rim, tvrdí, že bezdrôtové napájanie sa môže stať takou samozrejmosťou, akou sú dnes wi-fi hotspoty: „Dnes sú wi-fi zóny prakticky všade okolo nás a v budúcnosti sa budú na verejných miestach nachádzať aj tzv. wi-power zóny. Ľudia si tak budú môcť v reštauráciách, alebo priamo na uliciach dobíjať svoje mobilné zariadenia.“

Technológia DCRS je už teraz na takej úrovni, že pri testoch vedci dokázali bezdrôtovo napájať veľký LED televízor súčasne s tromi 40-wattovými ventilátormi na vzdialenosť 5 metrov. Na vzdialenosť 3 metrov DCRS poskytne výstup s výkonom 1400 wattov, samozrejme, s rastúcou vzdialenosťou výrazne klesá. Aj tak však na vzdialenosť 5 metrov dodáva výkon 209 wattov pri 20 kHz, čo stačí na nabíjanie 40 telefónov naraz.

https://www.youtube.com/watch?v=R6UCwqjdpo0

Prirodzene, projekt je stále len v ranom štádiu a pri výskume je potrebné zodpovedať ešte množstvo otázok. Jednou z najdôležitejších je dopad na zdravie pri dlhodobom používaní takejto technológie, pričom sa to týka nielen ľudí, ale tiež menších živočíchov, ako napr. domácich zvierat. Myšlienka na úplné odstránenie káblov a nabíjanie telefónu len tým, že sa nachádza v jednej miestnosti s nabíjačkou, však znie skutočne zaujímavo.

Zdroj: phonearena.com

22.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+