MojAndroid

Očkovacia lotéria má byť ďalším nástrojom vlády, ktorý má presvedčiť ľudí k očkovaniu proti COVID-19. Či bude úspešný, to nevieme. Lotéria sa stretla s množstvom priaznivcov, ale aj odporcov. Nevyhla sa ani kontroverziám, určite si spomínate na pani Zuzanu, ktorá mohla vyhrať 400 tisíc eur, no kvôli oneskorenému internetovému signálu nemohla včas prečítať heslo, ktoré by jej zabezpečilo výhru. V súvislosti s očkovacou lotériou tu máme stránku Vyhralsom.

V očkovacej lotérii vyhralo už vyše 10 tisíc zaočkovaných ľudí. Každý zaočkovaný si môže overiť či patrí medzi nich priamo na webe Ministerstva financií SR. Výhru je možné overiť podľa niekoľkých filtrov, akými sú meno, obec, kód či výherná suma. Po statuse Igora Matoviča, ktorý zverejnil na sociálnej sieti Facebook, zažívala stránka pravdepodobne veľký nápor, ktorý nedokázala zvládnuť a spadla. Momentálne funguje bez problémov.

Problémom je, že vyhľadávanie výhercov je nepraktické a zdĺhavé. Neustále je potrebné zadávať súťažný 9-miestny kód, stránka si ho nepamätá. Tí, ktorí sa nechali zaočkovať jednodávkovou vakcínou, získali jeden kód, zaočkovaní dvojdávkovou vakcínou majú k dispozícii dva kódy.

Vyhralsom je stránka, ktorú sme všetci potrebovali

Programátor Jakub Bajzath vytvoril jednoduchú stránku, ktorá overovanie výhry značne zjednoduší. Súťažný kód stačí zadať na jednom zariadení iba raz, rovnako je možné zadať viac kódov naraz. Prehliadač si kódy pamätá a overovať je možné aj viac kódov súčasne. Ideálne je to v prípade, keď súťaží celá rodina. Stránka www.vyhralsom.sk tak ukazuje, že to ide aj jednoduchšie a pohodlnejšie.

vyhralsom.sk
Foto: vyhralsom.sk

Keďže Jakuba veľmi dobre poznáme a v minulosti s nami spolupracoval, oslovili sme ho a poskytol nám zaujímavý rozhovor.

Ahoj Jakub, povedz nám niečo o sebe

Som 30-ročný programátor zo Žiliny, pre ktorého je práca jeho koníčkom. Prešiel som si mnohými profesiami, nie len programátorskými. K programovaniu ma po rokoch v inom odvetví “vytiahol” Martin Krcho, ktorý je zhodou okolností bývalým spolumajiteľom práve MojAndroid.sk. A čo je ešte väčšia zhoda okolností, pre MojAndroid.sk som pracoval aj ja sám. Musím povedať, že veľké množstvo skúseností, ktoré som využil aj pri tomto projekte, mám práve vďaka môjmu pôsobeniu v portáli MojAndroid.sk. Okrem programovania mám rád hudbu a rád behávam, hrávam tenis, no pozerám prakticky akýkoľvek šport. Sem tam si prečítam nejakú knihu (ale iba z čítačky 😁) a na nič ostatné prakticky nemám čas.

Prečo si sa rozhodol vytvoriť web vyhralsom.sk?

K vytvoreniu webu ma priviedla vlastná potreba. Chcel som si overiť viacero kódov v očkovacej lotérií, avšak prišlo mi otravné všetky kódy zadávať do filtra a hlavne zadávať ich tam zakaždým, keď chcem výhru overiť. Tak som začal pátrať po tom či Ministerstvo ponúka nejaký zdroj, z ktorého by som vedel tieto dáta získať a následne porovnať s kódmi, ktoré zadá používateľ. A keďže takýto zdroj mali, v ten istý moment som kúpil doménu vyhralsom.sk a začal robiť na webe.

Ako dlho ti trvalo vytvorenie webu vyhralsom.sk?

Celkovo trvalo vytvorenie webu s kúpením domény a spojazdnením asi jednu hodinu. Potom som robil ešte veľa menších úprav, to už ale bežala ostrá produkčná verzia na doméne vyhralsom.sk. Web ako taký vlastne vôbec nie je zložitý. Vďaka tomu, že nie je napojený na databázy a ani neukladá údaje, bola jeho tvorba naozaj rýchla. Na začiatku som nepozeral ani na grafiku, ani na UX/UI či SEO. Web som spravil rýchlo aby som vedel overovať kódy a potom som veľa testoval. Uverejnil som stránku na pár skupinách a ľudia sa toho chytili. Dovolím si povedať, že preto, lebo je to rýchle a bezstarostné. Ľudia dnes jednoducho nemajú čas a potrebujú veci robiť na pár klikov, ak sa dá. A ja som im to umožnil. Po pár hodinách som začal robiť na mobilnej verzií a postupne som prerobil aj celý dizajn na krajší a prehľadnejší, aby aj ten UX zážitok bol vyšší.

Ako vyhralsom funguje?

Ako som už spomínal, celá funkčnosť je založená na dvoch veciach. Prvá je overenie kódov voči databáze Ministerstva Financií, ktorá je verejne dostupná. V prípade že sa kód v tejto databáze nachádza, databáza sprostredkúva kód samotný, meno výhercu, obec/mesto a výšku výhry. Tieto dáta sa následne zobrazia v overovacej tabuľke na webe vyhralsom.sk. Vďaka tomu nemusíš pátrať komu napríklad z rodiny kód patrí. Na webe to zistíš úplne jednoducho a rýchlo.

Keďže sme portál o Androide, vyvíjaš aj aplikácie pre Android?

Vyvíjal som hybridné aplikácie, teda pre iOS a Android. Vždy sa snažím prinášať aplikácie, ktoré na trhu chýbajú a môžu byť prospešné. Často je to preto, lebo taká apka chýba mne a keď chýba mne, je šanca, že chýba ja ostatným. Mojou prvotinou bola aplikácia FIŠTA, ktorá bola vlastne taký “mobilný Finstat”. Tento projekt však časom zapadol, pretože sa neustále menili dáta, ktoré boli z Finstatu potrebné, a tak bol vývoj na to že to bol pro-bono projekt až príliš náročný. V skratke na to už nebol čas. Poslednou aplikáciou, ktorá je ale iba pre Android, je Scrabble Slovník. Keďže s manželkou hrávame Scrabble a vždy sa hádame či nejaké slovo existuje alebo nie, vytvoril som túto aplikáciu, ktorá z niekoľkých slovníkov vyberá slová ktoré hľadáš a následne ponúka ich význam. Odvtedy sa už kvôli Scrabble nehádame 🙂 Podobná alternatíva pre iOS už existovala, preto som aplikáciu uverejnil iba v Google Play a Huawei AppGallery. Plánujem ešte jednu aplikáciu, týka sa počasia, ale o tej je ešte skoro hovoriť.

Scrabble Slovník
Scrabble Slovník
Developer: nakodi.me
Price: Free
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot
  • Scrabble Slovník Screenshot

Pracuješ okrem Vyhralsom aj na iných projektoch?

Na iné projekty už bohužiaľ moc času neostáva. Moja hlavná pracovná náplň je programovanie, takže mi zaberá všetok môj čas (niekedy aj všetok voľný). Často mi však chodia dopyty na rôzne zaujímavé projekty. Keď sa mi zapáči, nemám problém mu obetovať voľný čas a robiť ho aj bez nároku na mzdu. Musí ma však naozaj zaujať a musím v ňom vidieť prínos, najlepšie nie len pre mňa. Práve posledná aplikácia ktorú plánujem vytvoriť, by mala vyjsť z tohto konceptu.

Náš tip
Pani Zuzana zo súťaže Byť zdravý je výhra možno 400 tisíc eur dostane

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+