MojAndroid

Používanie VPN služieb zadarmo sa neopláca. Určite o tom už vedia svojej aj používatelia nižšie spomínaných VPN služieb, ktorí odmietli platiť za platené služby. Je známe, že bezplatné VPN častokrát uchováva informácie. Niektoré môžu isté časti záznamov predávať tretím stranám, ako náhrada nákladov za poskytovanie služby. Všetko by malo byť spomenuté v podmienkach používania tej ktorej služby. Ako je však známe, používatelia častokrát tieto podmienky nečítajú a tak nevedia, do čoho sa púšťajú.

Náš tip
Veľký pozor! Androidom sa šíri nový vírus, môžete prísť o peniaze

Sedem VPN služieb zadarmo zaznamenalo obrovský únik dát

V tomto prípade ide o sedem VPN služieb zadarmo, ktoré mali rovnaký základný server. Zrejme aj toto je štandardná praktika znižovania nákladov za VPN služby. Hlavnej z nich, UFO VPN uniklo až 894 GB dát o svojich používateľoch. Boli to informácie, ako napríklad nezašifrované heslá, údaje o jednotlivých VPN reláciách, IP adresy klientov a serverov, používané operačné systémy a iné. Stránka spomínanej služby dodnes tvrdí, že odmietajú politiku zberu dát. Aplikácia je stále dostupná v Obchode Play, no pre vašu bezpečnosť vás pred ňou varujeme.

UFO VPN zadarmo vraj používalo až 20 miliónov používateľov.
UFO VPN vraj používalo až 20 miliónov používateľov.

Samozrejme to nie je všetko a náš zoznam nekončí. Ďalšie dotknuté služby sú FAST VPNFree VPNSuper VPNFlash VPN, Secure VPN, a Rabbit VPN. Dokopy, týmto službám uniklo viac než 1,2 terabajta dát. Tieto služby majú svoje aplikácie v Obchode Play a počty stiahnutí sa líšia od desiatok tisíc, až po 1 milión. Z Obchodu Play bola doteraz stiahnutá len Rabbit VPN aplikácia.

Všetky spomínané VPN služby zdieľajú jeden Elasticsearch server, majú rovnakého príjemcu platieb (Dreamfii HK Limited) a až tri z nich majú takmer identické webové stránky. AndroidPolice informoval o tejto situácií Google a opýtal sa, či plánujú tieto aplikácie stiahnuť z Obchodu Play, no zatiaľ nemajú odpoveď. My len veríme, že nevyužívate ani jednu zo spomínaných VPN služieb.

Náš tip
Americká vláda firmám: Chcete od nás kontrakty? Tak zabudnite na Huawei
Náš tip
Ako sa zbaviť komárov pomocou smartfónu? Funguje to?
21.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+